Japon emperyalistlerin askeri yönetiminde zorla Japonya’ya getirilmiş olan ve Japonya’da yaşayan Koreliler, tüm haklarından mahrum bırakılmıştı; aşağılamaya, kötü muameleye ve yoksulluğa maruz kalmıştı. Ağustos 1945’te Kore’nin kurtuluşundan sonra çocuklarının kalplerine Kore ulusunun ruhunu aktarmak için ulusal eğitime başlamışlardı. Ama ulusal eğitim için temel fazla zayıftı.

Başkan Kim Il Sung bu durumu gördü ve Japonya’da (Chongryon) Yaşayan Koreliler Genel Derneği’yle (Chongryon) demokratik ulusal eğitimin geliştirilmesi için özellikle ilgilendi.

Juche 46 (1957) yılının Ocak ayının sonlarında, bakanlar kurulu toplandı ve Devlet bütçesini tartıştı; Kim Il Sung bu toplantıda şu yaklaşımı dile getirdi:

Yabancı bir ülkede zorluklarla karşılaşan yurttaşlarımıza, çocuklarını eğitebilmeleri için ekonomik destek vermeliyiz. Bu, biraz az fabrika inşa edebileceğimiz anlamına gelebilir. Ve bu destek de birkaç kere verildikten sonra sonlandırılmamalıdır. Biz bunu Japonya’da yurttaşlarımız ve onların eğitilecek çocukları olduğu müddetçe devam ettirmeliyiz.

Bu amaçla, KDHC’nin Devlet bütçesine, benzeri görülmemiş olan “Japonya’da yaşayan Korelilerin çocukları için eğitim fonu ve bursu” bütçe kalemi eklenmişti. Aynı yıl 19 Nisan’da; Chongryon ve Japonya’daki Koreli çocuklara 120 milyon yen’i aşan ilk eğitim fonu ve bursu ulaştırıldı.

Chongryon ve Japonya’daki Koreliler bu paralarla her yerde okullar açtılar ve ulusal eğitimi teşvik ettiler. Ayrıca o yılın Ekim ayında eğitim fonlarının gönderilen ikinci bölümüyle de Japonya’nın merkezinde ulusal eğitimin en büyük kurumunu, Kore Üniversitesini açtılar.

Kim Jong Il, Kim Il Sung’un yüceltici amaçlarına sadık kalarak yetkililere her daim Chongryon’a verilen maddi desteğin, ulusal ekonomi alanlarına yapılan yatırımdan daha farklı bir nitelik taşıdığını; bu konu üzerinde asla pazarlık yapmamaları gerektiğini söyledi. Ülkenin eşi benzeri görülmemiş zorluklarla sınandığı Zorlu Yürüyüş* ve zorunlu yürüyüş günlerinde bile, göreve devam edilmesi için önlemler aldı.

Kim Il Sung’un ve Kim Jong Il’in Chongryon’a yönelik sevgilerinin ve şefkatlerinin tarihi, Başkan Kim Jong Un tarafından aynı şekilde geleceğe taşınıyor.

Chongyron’un sosyalist ülkenin bir parçası olduğunu ve Japonya’da yaşayan Korelilerin anavatandakilerin ağabeyleri, kız kardeşleri ve aileleri olduğunu belirten Kim Jong Un; Chongryon’un ve Japonya’daki yurttaşların saygıdeğer hayatları ve parlak gelecekleri için elinden geleni yapacağını söyledi.

Bu yıl Nisan ayında, Kim Il Sung’un 108. doğum gününde KDHC hükümeti, Chongryon’a 216.6 milyon yen tutarında eğitim fonu ve burs gönderdi.

*Zorlu Yürüyüş (Arduous March): Kuzey Kore’de 1994-98 yılları arasında yaşanan ekonomik kriz ve kıtlık dönemi

Çeviri: Duygu Becerik