Partimiz yakın zamanda, Kaesong şehrindeki tehlikeli durumla bağlantılı olarak Merkez Komitenin Siyaset Bürosunu genişletilmiş bir acil durum toplantısı almaya çağırdı. Bu toplantıda, devletin salgınla acil mücadele sisteminden maksimum acil durum sistemine geçiş kararı alındı.

Devletin salgınla acil mücadele sisteminden maksimum acil durum sistemine geçiş kararı alınmadan önce şehirde olağanüstü hal ilan edildi; ayrıca yurda yasadışı yollarla dönmüş güneyden gelen ilticacıya uygulanan tıbbi testin sonucunun belirsiz çıkması ve ilticacının COVID-19’a yakalandığı şüphesinin oluşması üzerine, üst düzey alarm verildi.

Partimiz ve devletimiz tarafından alınan önlemlerin etkili olabilmesi için, mevcut kritik durum karşısında herkesin tek bir akıl olarak hareket etmesi oldukça önemlidir.

Parti ve devlet, sıkı ve kusursuz nitelikte salgınla mücadele önlemleri almış olsalar da; yetkililer ve bu önlemleri uygulamakla ve gözetmekle yükümlü diğer kişiler, bir anlığına bile rehavete kapılırsa gösterirlerse bu önlemlerin etkisi ortaya çıkamaz.

Maksimum acil durum sistemi altında salgınla mücadelede başarı elde edilmesi, tamamen insanların yaklaşımına ve salgına karşı hazırlıklı olmalarına bağlıdır.

Salgınla mücadele çalışmalarında güncel krizi aşma konusunda en büyük düşman, rehavettir.

Bu korkunç virüsün yayılmasını engellemeye yönelik çalışmalar, bireyle sınırlı olmayıp toplumun, halkın, devletin ve insanların hayatının güvenliğine doğrudan bağlıdır ve oldukça önemlidir.

İşini yaparken tetikte olan, dünyaya yayılmış bu salgını önlemek için yapılan çalışmalarda eksiklik olup olmadığını her daim kontrol eden, işlerini özensiz yapıp yapmadığını her daim sorgulayan kişi; Parti’nin amacıyla çelişen hiçbir şey yapmayacaktır.

Kim Pyong Jin

Çeviri: Duygu Becerik