Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Parti ve Çin hükümeti tarafından ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak ve ‘bir ülke, iki sistem’ politikasına dayanarak Hong Kong’un istikrarını ve refahını sağlamak için alınan önlemleri tamamen destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Dışişleri Bakanlığı, Çin tarafından Hong Kong’a ilişkin alınan ulusal güvenlik kararını desteklediklerini açıkladı.

Çin’in söz konusu kararını ‘meşru bir adım’ olarak nitelendiren KDHC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hong Kong’da son yıllarda ‘bir ülke, iki sistem’ ilkesini ve Çin’in ulusal güvenliğini tehdit eden zor bir durumun ortaya çıktığını kaydetti ve şunları söyledi:

“Bu, dış güçler ve yerli işbirlikçileri tarafından düzenlenen, sosyalist bir ülkenin imajını zedeleyerek, bölünmesi ve dağılması amacıyla toplumsal bozukluğu tırmandırmayı amaçlayan bir komplonun ürünüdür. Hong Kong meselesi, Çin’in iç işleriyle ilgili bir konu olduğundan, herhangi bir ülke veya gücün konuyla ilgili şunu ya da bunu söyleme hakkı yoktur. Hong Kong’un güvenliğine, sosyal ve ekonomik kalkınmasına zararlı dış müdahalelere kategorik olarak karşı çıkıyoruz ve reddediyoruz.”

Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK), Hong Kong’la ilgili yeni güvenlik yasasını 2878 evet 1 Hayır 6 çekimser oyla kabul etti.

Böylelikle, Hong Kong’da uzun süredir zaman zaman gerçekleşmekte olan renkli devrim kalkışmalarına karşı çok ciddi bir yasal önlem alınmış oldu.