KDHC’nin en güzel yerlerinde çocuklar için yapılmış hayranlık uyandıran binalar bulunmaktadır; bunlar, çocukları ülkenin baş tacı olarak gören Başkan Kim Jong Un’un çocuklara verdiği değeri ve çocuk sevgisini göstermektedir.

Başkan, Changjon Sokağı’nda bulunan ve inşaatı yakın zamanda biten Kyongsang Anaokulunu Mayıs 2012’de (Juche 101)* ziyaret ettiğinde; çocukların zarar görmemesi için yetkililere oyun alanının zemininde zift yerine çim veya kum kullanmalarını tembihledi.

1 Ocak 2015’te Başkan, Yeni Yıl Söylevini verdikten hemen sonra Pyongyang Bebek Evi ve Yetimhanesi’ni ziyaret etti. O gün, çocuklarla uzun saatler geçirdi, onlarla sohbet etti, onların yeni yıl gösterisini izledi ve onlarla fotoğraf çekildi. Yeni yılın ilk gününü, yeni yapılmış mutluluk evlerinde çocuklarla keyifli bir şekilde geçirmekten gurur duyduğunu vurgulayan Başkan; çocukların mutluluk dolu bakışlarının, ülkesinin umut dolu bir geleceğe sahip olacağına dair inancını pekiştirdiğini söyledi.

Aynı yıl Haziran ayında, inşaatı tamamlanmak üzere olan Wonsan Bebek Evi ve Yetimhanesi’ni ziyaret ettiğinde, açılış töreninde kurdeleyi çocukların kesmesini teklif etti; böylece çocuklar, büyüdüklerinde bile açılış etkinliğini hep hatırlayabileceklerdi.

Başkan’ın çocuklara duyduğu sevgiyi gösteren bu gibi anekdotlar, her daim aktarılmaya devam edecektir.

*KDHC’de kullanılan Juche Takvimine göre, Kim Il Sung’un doğum tarihi olan 1912’yi Juche 1 olarak kabul edilmiştir. Her yıl bu sayıya bir eklenir. Buna göre 2020, Juche Takvimine göre Juche 109’dur.

DPRK Today

Çeviri: Duygu Becerik