Pothong Nehri’nin ıslahı projesi, Kore’nin 15 Ağustos 1945’teki kurtuluşundan sonra Kore’de yapılan ilk çevre ıslah girişimiydi.

Pyongyang’ın merkezi boyunca akan Taedong Nehri’nin bir kolu olan Pothong Nehri, Japonların askeri diktası döneminde Koreliler için korkunç felaketlere ve büyük acılara sebep oldu.

Kim Il Sung, kurtuluştan sonra nehir ıslah projesini başlattı ve 21 Mayıs 1946’ta zemini ilk kendisi kırarak projeye başlandığının işaretini verdi.

İnşaatçıların zihinlerine kendi kendine yetmenin devrimci ruhunu aktaran Kim Il Sung, kemer sıkmak zorunda kalacak olsalar bile böylesi projeleri teker teker ve kendi çabalarıyla tamamlamaları gerektiğini söyledi.

Yüz binlerce metreküp toprağın çıkarılmasının ve 5 km uzunluğunda setlerin inşaatının, temmuz ve ağustosta ülkede yaşanan yağmur sezonu başlamadan bitirilmesini gerektiren devasa bir projeydi.

General Kim Il Sung’un asil gayesine uygun bir şekilde, Pyongyang sakinleri bir inşaat heyeti kurdu; makineleri ve ekipmanları kendileri sağladılar, gönüllü ve vatansever bir adanmışlıkla projeyi yürüttüler.

Kore’nin kurtuluşundan önce Japon emperyalistler, 3 milyon Koreliyi zorla harekete geçirdikleri halde projeyi 10 yılda bitirmeyi başaramamışlardı. Kurtuluştan sonraysa Kore halkı, projeyi 55 günde, yani planlanandan 15 gün önce, günlük 500.000’den fazla kişinin emeğinin gücüyle tamamladı.

Dönemin yerel gazeteleri, bunu çığır açan bir proje olarak nitelendirdi.

Bugün Kore halkı, atılım için kurulan hücum hattında, önceki kuşakların sergilediği kendi kendine yeterliliğin devrimci ruhuna uygun bir şekilde mücadeleye devam ediyor.

Pyongyang Times

Çeviri: Duygu Becerik