Kore İşçi Partisi’nin (KİP) 8. Kongresinin açılış haberi üzerine tüm ülkenin coşkulu ruhu içinde, 6 Ocak’ta kongrenin ikinci gün oturumu gerçekleşti.

KİP Başkanı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Devlet İşleri Komisyonu Başkanı ve KDHC silahlı kuvvetlerinin baş komutanı Kim Jong Un, KİP 7. Merkez Komitesi’nin çalışmaları hakkındaki ilk günkü oturumda başladığı raporunu sunmaya devam etti.

Parti Merkez Komitesi’nin, Kore tarzı sosyalist kuruluşun genel gelişimi sürecinde bir adım daha ileri götürecek stratejik ve taktiksel politikalara ilişkin çalışmaları hakkındaki raporu dinleyen kongre katılımcılarının coşkusu daha da artmaktadır.

İkinci gün oturumunda verilen rapor; ulaştırma, sermaye oluşumu ve yapı malzemeleri endüstrisi, iletişim, ticaret, arazi ve çevre koruma, kent yönetimi, dış ekonomik ilişkiler ve diğer büyük sektörler ve ekonomik yönetim alanının durumunu analiz etti; yeni beş yıllık plan süresince, ilgili alanlarda yenilikler yapmak ve geliştirmeler kaydetmek için hedefler ve pratik yollar sundu.

Raporda ayrıca tarım, hafif sanayi ve balıkçılık endüstrisi alanlarında, üretimin planlı ve sürekli büyüme kaydedilmesi sağlanarak ve illerle ilçelerin bağımsız ve çok yönlü şekilde geliştirilerek, insanların yaşam standardının iyileştirilmesinde somut bir dönüş kaydedilmesi için çeşitli çözüm önerileri yer aldı.

Rapor; devletin savunma kabiliyetlerini çok daha yüksek bir seviyeye taşıyarak, ülke ve halkın güvenliği ile sosyalist kuruluşun barışçıl ortamını güvenilir bir şekilde korumak için önemli bir iradeyi bir kez daha açıklığa kavuşturdu ve bunun gerçekleştirilmesi için hedefler ortaya koydu.

Rapor ayrıca, ülkenin bilim-teknoloji gelişimini teşvik etmek için önemli görevlerin ayrıntılarını da açıkladı.

Raporu dikkatle dinleyen tüm katılımcılar, devrimci çalışmalar için yeni bir güvenle çaba göstermeye karar veriyorlar.

Çeviri: Reşat Onur Kurt