Güney Kore’deki Kwangju’da halk ayaklanmasının düzenlenmesinin üzerinden 40 sene geçti.

18 Mayıs 1980’de Kwangju’da öğrenciler, diğer gençler ve vatandaşlar; Yushin diktatörlüğünün yıkılmasının ardından silah gücüyle despotluğu sürdürmek amacıyla demokrasiyi kırpmaya çalışan Chun Doo Hwan’ın cuntasının taarruzlarına karşı ayağa kalktı. Şehirde ve civarında yaşayan gençlerle öğrenciler, işçiler, çiftçiler, dindarlar ve girişimciler dahil olmak üzere yaşamın tüm kesitlerinden toplam 1 milyon kişiyi barındıran direniş; hızlı bir şekilde Kuzey ve Güney Jolla’daki geniş alanlara yayıldı.

Bu durum karşısında şaşkınlığa uğrayan Chun Doo Hwan’ın faşist kliği, “ayaklanmayı demir yumrukla bastırmak için” bir emir yayınlayarak 70.000’den fazla askeri; çok sayıda tankı, diğer zırhlı araçları, topu, hatta hava araçlarını ve füzeleri bu amaç uğruna yığdı.

Bu aşamada Chun klanı şehri ablukaya aldı; ayaklanmayı “saf olmayan unsurların isyanı”, vatandaşları da “isyancılar” olarak yaftaladı ve “Kwangju nüfusunun %70’ini öldürebiliriz” diyerek paraşütçü askerlere halüsinojen maddeler verdi ve onların 5.000’den fazla direnişçiyi katletmelerine, 14.000’den fazlasını da yaralamalarına sebep oldu.

Kwangju ayaklanması, Güney Kore halkının diktatörlüğe karşı ve bağımsızlık, demokrasi ve birleşme* mücadelesi için önemli bir tarihsel dönüm noktasıdır.

Bununla birlikte günümüzde Güney Kore’de 18 Mayıs demokrasi hareketinin tarihini ve ruhunu çarpıtmaya yönelik açıklamalar hala dile getirilmektedir.

Aşırı sağcılar, halk ayaklanmasını “isyan” ve mağdurları ise “Kuzey’in müridi solcuların yarattığı canavarlar” diyerek karalıyorlar. Kwangju katliamının gerçek faili Chun Doo Hwan ise bu yıl 27 Nisan’da Kwangju Bölge Mahkemesinde işlediği bu iğrenç suçu bir kez daha küstahça reddetti.

Bu nedenle toplumdaki tüm sosyal statülerden Güney Koreliler, artık katliamın arkasındaki gerçeğin aydınlatılması ve tarihi çarpıtanların yargılanması için yapılan mücadeleyi genişletiyor.

Bu yıl Güney Koreliler, 18 Mayıs demokrasi hareketinin 40. yıldönümünde 18 Mayıs gerçekleri toplama komitesi kurma ve kıyıma yönelik bir araştırma başlatma kararı aldı.

Bu sırada ilgili ve diğer kuruluşlar, Güney Kore’nin Kwangju dahil her yerinde gerçekleştirilen 18 Mayıs ayaklanmasına dair gerçekleri irdelemek için yoğun bir çalışma üstlenmeye karar verdi.

Hem siyasi hem de kamuya mal olmuş kişiler, “Tarih onu sonsuza kadar suçlu olarak anacaktır.” diyerek Chun’a karşı seslerini yükseltiyor.

*Birleşme: Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) tek bir Kore devleti egemenliği altında birleşmesini ifade eden amaç ve süreç.

Yazar: Choe Yong Nam – Pyongyang Times

Çeviri: Duygu Becerik