Pyongyang Mimarlık Üniversitesinin çevrimiçi eğitim fakültesi, uzaktan eğitim yöntemlerini iyileştirmek için sürekli çaba göstermektedir.

Öğretim üyesi Ri Un Gwang’a göre eskiden uzaktan eğitim, sadece öğrencilerin internet sitesine yüklenen videoya kaydedilmiş ders kayıtlarını indirip çalışmaları için kullanılıyordu.

Öğrenci Kim Ye Song, çevrimiçi eğitimin daha pratik hale getirilmesi için, eskiden öğretim üyelerinin derslerin bir parçası olarak öğrencilerle hocalar arasındaki soru cevapların video kayıtlarını öğrencilere gösterdiğini; fakat bunların yine de yetersiz kaldığını belirtti.

Öğrencilerin her zaman soruları olduğu için; kaydedilmiş dersleri izleyenler, sorularını hocaları veya uzmanları arayarak ya da onların yanına giderek sorardı. Fakültenin Bölüm Başkanı O Hung Son; öğrencilerin performanslarını, alışılmış yöntemlerle doğru bir şekilde ölçmenin imkansız olduğunu söyledi.

Dekan Kang Hyok ise, “Çevrimiçi eğitim yöntemlerinin geliştirilmesi, uygulamalı eğitimin ağırlıklı olduğu üniversitemizde karşılaştığımız önemli ve acil bir sorundu” ifadelerini kullandı. Bu amaçla üniversite; gerçek zamanlı olarak yürütülen soru-cevap oturumlarının düzenlendiği ve öğrencilerin internet sitesini kullanarak kaydettikleri gelişme baz alınarak, dersleri kavrayış seviyelerine bağlı bir şekilde onların notlarına puan eklendiği bir sistem kurdu.

Misan mimari tasarım şirketinde çalışan Sin Chang Hyok, gerçek zamanlı interaktif soru-cevap sisteminin öğrencilere sınıftaki ortamın aynısını sağladığını belirtti.

Bu soru-cevap oturumları sayesinde öğrenciler; sadece kendi sorularına değil, diğer öğrencilerinin de sorularına cevap alabiliyor, tıpkı sınıf ortamında olduğu gibi. Dekan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Fakültemizin öğrencilerine yapılar tasarlama, mimari maketler yapma ödevleri veriliyor; bu interaktif sistem sayesinde onların ödevlerini kontrol edebiliyoruz ve denetleyebiliyoruz” dedi.

Öğrencinin masa üzerinde duran tasarım ya da maket, bir web kamerası aracılığıyla öğretim üyesinin bilgisayarına aktarılıyor; öğretim üyesi de, sanal bir kalemle öğrencinin tasarımında ya da modelinde belli yerleri işaretleyerek öğrenciyi yönlendiriyor; öğretim üyesinin sanal kalemle yaptığı işaretlemeler de öğrencinin bilgisayarına aktarılıyor. Bu sistem, özellikle COVID-19’a karşı alınan önleyici tedbirler kapsamında üniversite öğrencilerinin derslerine geçici olarak ara verilen bu dönemde etkili olduğunu kanıtladı.

Ri Sung Ik – Pyongyang Times

Çeviri: Duygu Becerik