Başkent Pyongyang’da 17 Mart 2020’de gerçekleşen ilk patlamanın gürültüsü Taedong Nehri kıyısında yankılandı; bu ses Pyongyang Genel Hastanesinin inşaatının başlangıcını müjdeliyordu.

Saygıdeğer Başkan Kim Jong Un, genel hastane inşa etme önerisinde bulundu ve konum için de başkentin en güzel yerini seçti. İnşaatın başladığını göstermek için zemini ilk o kırdı ve patlama için düğmeye bizzat kendisi bastı.

O zamandan beri, hastane inşaatının alanında eşi görülmemiş mucizeler ve yenilikler yaşandı.

Ülkenin farklı bölgelerinden birçok insan, inşaat alanını neredeyse her gün ziyaret ediyor; yanlarında da içtenlikle hazırladıkları yardım malzemelerini taşıyor.

İnşaat malzemeleri ve aletleri, günlük ihtiyaçlar, gıda ürünleri ve diğer yardım malzemeleri, inşaatçılara aktif bir şekilde ilham veriyor.

Sadece ulusal ajansların memurları, başkent sakinleri, okula giden gençler ve çocuklar değil; ülkenin geniş kesitlerinden insanlar da hastanenin inşası için maddi ve manevi destek sunuyor.

Kuzey Hamgyong İl Halk Komitesi Sekreteri Pak Kyong Su ise, konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Kuzey Hamgyong ilinden Pyongyang’a olan mesafe, 800 kilometreden fazla. Ama ben bu mesafe kısaymış gibi hissettim. Değişen inşaat alanını gördüğümde çok şaşırdım. Bizim içtenliğimizin, kendilerini adayarak emek harcayan inşaatçılarınkinden daha az olduğunu düşünüyorum. Gelecekte yardım sağlama konusunda daha aktif bir rol üstleneceğiz.”

Ülkenin her yerinden kendilerini Pyongyang Genel Hastanesinin inşaatına adayan insanların içtenliği içimizi ısıtıyor.

Voice of Korea İngilizce servisi

Çeviri: Duygu Becerik