Koronavirüs nedeniyle ten rengi koyulaşan Çinli doktorlardan birinin renginin eski haline döndüğü belirtildi.

Çin’de koronavirüs salgınının başlamasından bu yana Vuhan kentinde mücadele veren 42 yaşındaki iki doktor Yi Fan ve Hu Weifeng, 18 Ocak’ta bir hastalarından koronavirüs kapmıştı ve renklerinin koyulaştığı görülmüştü.

Doktorlardan Yi Fan’ın, koronavirüsle mücadelesinde galip geldiği ve ten renginin eski haline döndüğü bildirildi. Yi’nin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, ten rengindeki koyulaşmanın hormonal dengesizliklerden değil, tedavi sırasında aldığı antibiyotiklerden kaynaklandığı belirtildi.

Doktor Yi’nin, koronavirüsü ‘ECMO’ makinasına bağlandıktan sonra yendiği kaydedildi. Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu anlamına gelen ECMO, geri dönüşümlü solunum yetmezliği durumunda yaşam desteği sağlayan kompleks bir tedavi yöntemidir.

Geçen ay CCTV’ye açıklamalarda bulunan Yi, yatakta hareket edebildiğini ancak tek başına yürümekte zorlandığını söylemişti. Yi ayrıca, “Bilincim yerine geldiğinde, durumumu öğrendikten sonra korktum. Sık sık kabuslar görüyordum” açıklamasında bulunmuştu.

Doctors recovering from COVID-19 with Beijing team's help ...

Öte yandan Yi, henüz tedavisi devam eden ve yoğun bakımda tutulan doktor arkadaşı Hu Weifeng ile ilgili endişelerini de dile getirdi. Yi’nin aksine, Hu’nun sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Doktorlar Li ile Hu, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden doktor Li Wenliang ile de birlikte çalışmışlardı.