Dünyaca ünlü bilim dergisi Nature tarafından hazırlanan sıralamada, Çin Bilimler Akademisi’nin listede ikinci sırada yer alan Harvard Üniversitesi’ni ikiye katladığı görüldü.

Dünyanın en saygın bilim yayınlarından Nature’ın 2020 endeksi açıklandı. En yüksek araştırma çıktısına sahip kurum, Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi oldu.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre akademi, endeks tarafından takip edilen 82 seçilmiş yayında en fazla araştırmayı yayımlayan üretici seçildi.

Akademinin 1805,22’lik araştırma payına sahip olduğu görüldü. Bu pay, bir kurumun söz konusu 82 dergide yayımlanan araştırmalara koyduğu katkıyı hesaplamak için kullanılıyor. Makalede imzası bulunan ilişkili yazarların tüm yazarlara oranına göre hesaplanıyor.

Çin Bilimler Akademisi’nin yürüttüğü çalışmaların ağırlığını kimya araştırmaları oluşturdu. Kimyanın ardından fizik bilimleri, çevre bilimleri ve yaşam bilimleri geldi.

Akademinin elde ettiği payla listede ikinci sırada yer alan Harvard Üniversitesi’ni ikiye katladığı görüldü. Harvard Üniversitesi’nin payı ise 925,15 olarak hesaplandı.

Harvardlı araştırmacıların yürüttüğü araştırmaların ise büyük çoğunluğu, yaşam bilimleriyle ilgiliydi. Yaşam bilimleri; biyoloji, tıp, veterinerlik, diş hekimliği ve eczacılık vb. bilim dallarını kapsıyor. Harvardlı araştırmacıların ikinci olarak fizik çalışmalarına ve sonra da kimya çalışmalarına odaklandığı görüldü.

Üçüncü sırada yer alan Max Planck Topluluğu’nun 764, 83’lük paya sahip olduğu görüldü. Max Planck araştırmacıları, uzay bilimlerini de içeren fizik çalışmalarına daha fazla odaklandı. Fizik çalışmalarını sırasıyla yaşam bilimleri, kimya ve çevre bilimleri izledi.

Endeksteki en verimli kurumlar; Çin, ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere’den araştırma kurumları oldu. 2020 Nature Endeksi adı verilen liste, 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasındaki verilerin baz alınmasıyla hazırlandı.

Listede ilk 10’da yer alan araştırma kurumları şöyle sıralandı:

  1. Çin Bilimler Akademisi, Çin
  2. Harvard Üniversitesi, ABD
  3. Max Planck Topluluğu, Almanya
  4. Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS), Fransa
  5. Stanford Üniversitesi, ABD
  6. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), ABD
  7. Helmholtz Alman Araştırma Merkezleri Birliği, Almanya
  8. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (USTC), Çin
  9. Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık
  10. Pekin Üniversitesi (PKU), Çin

500 kurumun yer aldığı listenin son sırasında İtalya’daki Floransa Üniversitesi’nin yer aldığı, Türkiye’den hiçbir kurumun listeye giremediği görüldü. Hazırlanan tam liste, Nature’ın internet sitesinde paylaşıldı.