Dünya genelinde bazı haber siteleri, 2018’de Nobel Ödülü alan Japon Profesör Tasuku Honjo’nun açıklamaları gibi göstererek, yeni tip korona virüsün Wuhan’daki bir laboratuvarda üretildiğine dair haberler yapıyor.

Tasuku Honjo iddiaların gerçek olmadığını görev yaptığı üniversitenin resmi internet sitesi üzerinden açıkladı.

CRI Türkçe’de yer alan habere göre, Kyoto Üniversitesi resmi internet sitesi Profesör Tasuku Honjo’nun görüşlerini yansıttığı iddiasındaki yanıltıcı haberler nedeniyle Honjo’nun bir açıklamasını paylaştı.

Profesör Tasuku Honjo Covid-19 salgınının neden olduğu acı, ekonomik kayıp ve benzeri görülmemiş küresel ıstırabın devamında, adının yanlış bilgi ve suçlamaları yaymak için kullanılmasına üzüldüğünü ve çok şaşırdığını belirtti.

Tasuku Honjo açıklamasında, tüm insanların özellikle bilimsel araştırmanın ön cephesinde çalışanların insanlığın ortak düşmanını yenmek için işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Tasuku Honjo, hastalığın tedavi edilmesi, paniğin yayılmasının önlenmesi ve yeni bir döneme yönelik planların hazırlanması için çaba harcamaya devam edilmesi gerektiğini kaydetti.