Pyongyang’daki Ryongsong Bölgesinde bulunan Masan Ortaokulu öğrencileri, fıstık çamı ormanındaki kuş yuvalarını tamir ediyorlar.

“Dağlar, deniz seviyesine göre 500 metreye ulaşmayan bir yüksekliğe sahip. Bunların arasında Pingjang Dağı, 40 küsür yıllık oldukça uzun fıstık çamlarından oluşan bir ormana ev sahipliği yapıyor.” diyor Ryongsong Bölgesi Orman İdaresi İstasyonunda kıdemli teknisyen olarak çalışan Pak Hyok Chol.

Pak Hyok Chol’ün aktardıklarına göre bu fıstık çamı ormanı, Pyongyang’daki Ryongsong Bölgesinde bulunan Masan Ortaokulu öğrencileri tarafından yetiştirildi.

“The students of our school began to plant pine-nut trees several decades ago. Now over 10 000 trees they planted have formed a forest covering dozens of hectares,” said Mun Chang Ho, principal of the school

“Okulunuzun öğrencileri, onlarca yıl önce fıstık çamı ekmeğe başladı. Şimdiyse diktikleri 10.000’den fazla ağaç, düzinelerce hektara yayılan bir orman oluşturdu.” diye açıkladı okul müdürü Mun Chang Ho.

Bugün büyükanne ve büyükbaba olan o öğrenciler, her yıl hasat neşesini torunlarıyla paylaşıyorlar; bir yandan da torunlarına efsane haline gelen o dönemde ağaç dikme ve büyütme hikayelerini anlatıyorlar.

Ortaokul 3. sınıf öğrencisi Jo Hyon A, “Bu dağın nasıl bu kadar sık bir şekilde fıstık çamı ile ağaçlandırılabildiğini sorduğumda öğretmenim; serin yerleri seven fıstık çamları için dağın uygun olduğunu, bu yeşil ormanın varlığını bizden önceki kuşakların, yani büyükannelerimizin, büyükbabalarımızın, annelerimizin ve babalarımızın içtenliğine borçlu olduğunu söyledi.” diye açıklıyor.

Dağda fıstık çamı ile birlikte Geniş çan çiçeği, mızrak deodeok, eğreltiotu ve diğer yenilebilen bitkiler; gür bir bitki örtüsü oluşturuyor. Dağ, aynı zamanda çeşitli hayvanlara da ev sahipliği yapıyor ve gür bir orman da barındırıyor.

Öğrenciler, okulda öğrendikleri bilgileri ormanda pekiştiriyor.

3. sınıf öğrencisi Ho Song Hyok şöyle ifade ediyor: “Fıstık çamı ormanının temiz havası beni ferahlatıyor. Diktiğimiz ağaçların santim santim uzadığını gördüğümde oldukça mutlu hissediyorum ve ağaçları daha da iyi yetiştirmek için bilinçli olmak istiyorum.”

Masan Ortaokulu öğrencileri, her yıl ilkbaharda ve sonbaharda çok sayıda fıstık çamı dikiyor, okul sonraları ağaçların etrafına çimen ekiyor ve zararlı böcekleri yakalıyor.

Bu bahar da birçok ağaç diktiler.

Fıstık çamı ormanında birçok yerde, öğrenciler tarafından ormanı muhafaza etmek için kurulan mantara karşı tahmin uyarı gözlem yerleri bulunuyor ve her ağaçta beyaz bir kuş yuvası yer alıyor.

“Öğrenciler, ağaçları dikip büyütürken aynı zamanda vatan sevgilerini de pekiştiriyorlar. Okulumuzun mezunları bize gönderdikleri mektuplarda, gür fıstık çamı ormanının olduğu köylerini özledikleri ve memleketleri sayesinde alınları dik ve hiçbir burukluk hissetmeden yaşayacaklar yazıyor.” diye anlatıyor öğretmen Kim Yong Hak.

Geçen yıl Pingjang Dağı’nda çok sayıda çam fıstığı toplandığı belirtiliyor.

Her yıl oradan toplanan fıstık çamı tohumları, ülkenin ormanlarının arttırılmasına katkı sağlıyor.

Jong Hwa Sun, PT

Çeviri: Duygu Becerik