Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana 20 yıldan uzun süre geçmesine rağmen, Washington’daki bazı siyasetçiler hala Soğuk Savaş düşüncesine sahip; mevcut ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Soğuk Savaş’ın canlı bir fosili olarak görünüyor.

19 Haziran’da Kopenhag’da düzenlenen Demokrasi Zirvesi’nden 25 Haziran’da gerçekleştirilen Alman Marshall Vakfı Brüksel Forumu’nda yaptığı konuşmalara kadar, Pompeo yoğun Soğuk Savaş düşüncesiyle dikkat çekti.Pompeo’nun konuşmalarına Çin Komünist Partisi ve Çin’in siyasi rejimine yönelik düşmanlık duygusu yansıyor. Pompeo, Çin’den bahsederken “komünist Çin” ve Çin Komünist Partisi adına Çinli Komünist Partisi ifadelerini kullandı.

Pompeo, gerçekleri hiçe sayarak Çin Komünist Partisi ve Çin’in siyasi rejimini karalamaya çalışarak, Çin’i merkeziyetçi bir diktatör ülke olarak niteledi. Pompeo, Covid-19 durumuna değinirken Çin’i sorumlu tutarak, Çin Komünist Partisi’nin salgın konusunda yalan söyleyerek salgının tüm dünyaya yayılmasına yol açtığı iddiasında bulundu ve Çin’i şeffaflık göstermemekle suçladı. Aslında salgın konusunda yalan söyleyen, virüsün yayılmasına göz yuman ve şeffaflık göstermeyen ABD’dir.Pompeo’nun konuşmasından, ABD’nin Çin’i barışçıl bir şekilde evrimleştirme girişiminden asla vazgeçmediğini görebiliyoruz. Pompeo, batılı ülkelerin uzun yıllardır Çin Komünist Partisi’ni değiştirebileceğine (burada Çinli Komünist Partisi kullandı) inanmakta olduğunu ve bu amaçla Çin’le temasta bulunduklarını söyledi.Ancak açık bir şekilde, ABD’nin girişimi başarısız oldu.Çin halkı, kendi koşullarına uygun yolu seçmeye karar verdi ve bu da Washington’daki bazı politikacılarda panik ve kızgınlık yarattı.ABD’nin Çin’le siyasi temas politikasının başarısız olması, ABD’nin Çin’i barışçıl bir şekilde evrimleştirmesiyle ilgili siyasi girişimini değiştirmedi.Pompeo’nun konuşmalarından, ABD’nin Çin’i izole etmek için “iki dünya” yaratmaya çalıştığını görebiliyoruz.

Pompeo, Çin’i kasten “otokratik bir dünya”, ABD ve diğer batılı ülkeleri “özgür bir dünya” olarak tanımladı, ayrıca Avrupa’dan ikisi arasında seçim yapmasını istedi.Pompeo’nun bu yöntemleri yeni bir şey değil. Sovyetler Birliği ile uğraşmak için de bu yöntemi kullandılar, ancak Çin Sovyetler Birliği değildir. ABD’nin bu girişimleri başarılı olamayacak.Barış ve kalkınmanın ana konu haline geldiği günümüzde, işbirliği ve ortak kazanç ana akımdır. Sıfır toplamlı oyun ve soğuk savaş zihniyetine bağlı olanlar, nihayetinde tarihin dışına atılacaktır.

CRI Türkçe