Uygur ayrılıkçılarına verdiği destekle tanınan Prof. Dr. İlyas Doğan, Türkiye’nin ‘Doğu Türkistan politikasını değiştirmesi gerektiğini’ söyledi ve “Türkiye ABD başta olmak üzere medeni ülkelerle bozulan dış ilişkilerini Uygurların yaşadığı faciada onurlu ve ahlaki bir dış politika güderek düzeltme fırsatına sahiptir” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. İlyas Doğan, kamuoyunda ABD ve batı yanlısı fikirleri ve Çin karşıtı siyasi konumlanmasıyla tanınan bir isim.

Aykırı.com internet sitesinde son yayınlanan yazısında Doğan, Türkiye’nin ‘Doğu Türkistan politikasını değiştirmesi gerektiğini’ söyledi.

“Bu haberin özellikle Çin hayranlarınca doğru okunması ve anlaşılmasını dilerim. Çin rejiminin insanlık için kölelikten başka bir vaatte bulunmadığını görmeleri için daha ne olması gerekir?” diyen Doğan, “Türkiye orada yaşananlara seyirci kalmayı daha fazla sürdürmemelidir, sürdüremez” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili politikasının ‘gelecekte utançla hatırlanacağını’ söyleyen Doğan ayrıca, “Türkiye ‘dünya beşten büyüktür’ her zaman mazlumun ve mağdurun yanında, etik vurgulu dış politika derken Uygurlar neden hiç gündeme gelmez? Bugün ülkeyi yönetenler bu sorularla her zaman karşılaşacaklardır” dedi.

“Uygar dünya Uygurlara yapılanı etnik bir soykırım olarak görüyor. Bu durum dış politikada bir fırsata çevrilebilir” diyerek Türkiye’ye ‘fırsat sunan’ Doğan, “Türkiye ABD başta olmak üzere medeni ülkelerle bozulan dış ilişkilerini Uygurların yaşadığı faciada onurlu ve ahlaki bir dış politika güderek düzeltme fırsatına sahiptir. Güvenlik Konseyinde zaten suçlu devlet bulunduğundan orada bir karar alınamaz. Bunun için yapılacak en doğru şey konunun Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna taşınmasıdır. Böylece özgürlükçü ülkeler için de Türkiye ile yeni bir sayfa açma olasılığı doğar” ifadelerine yer verdi.

Prof. Doğan’ın “Başta ABD olmak üzere…” diye özlemini duyduğu ‘medeni ülkelerin’ temsil ettiği düzenin sömürü ve cinayetler üzerine kurulu olduğunu bilmemesine imkan yok. Son derecede bilinçli kullanılmış bu ifadeler, Prof. Doğan’ın da içerisinde bulunduğu ‘Amerikancı muhalefetin’ Türkiye’yi görmek istediği yeri işaret ediyor: ABD’nin arka bahçesi.

Etnik kışkırtmalarla, renkli devrim girişimleriyle ve Ticaret Savaşıyla ABD’nin hedef tahtasına oturttuğu Çin ise, Türkiye gibi ülkelere dostluk ve dayanışma elini çoktan uzatmış durumda. Türkiye’nin bu eli tutup tutmayacağı ise hükümetin kararsız politikalarının sona ermesine bağlı.

Hayal Ünalp – Asia News TR