Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Çin politikasıyla ilgili konuşmasından şok ve esef duyduğunu belirtti.

Mariya Zaharova , Rusya’nın Çin ile iş birliğini sağlamlaştırmayı sürdüreceğini, bunun küresel durumun korunması ve istikrarın sağlanması için büyük önem taşıdığını belirtti.

ABD’nin kışkırtmasının Çin-ABD ilişkilerinin gerginleşmesine yol açacağına dikkat çeken Zaharova, bunun iki ülkeye zarar vereceği gibi, uluslararası durumu daha da karmaşıklaştıracağının altını çizdi.

Zaharova ayrıca, Çin ile ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) daimi üye ülkeler olarak uluslararası arenada önemli rol oynadıklarını ve konseye üye diğer ülkelerle beraber küresel istikrarı koruma sorumluluğunu üstlendiklerini hatırlattı.

Zaharova, “Rusya Çin ile iş birliğini sağlamlaştırmayı sürdürecektir, bu küresel durumun korunması ve istikrarın sağlanması için büyük önem taşıyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Ofisi Sekreteri Dmitriy Peskov aynı gün yaptığı konuşmada, Rusya ile Çin’in özel ortaklık ilişkilerine sahip olduğunu belirtti.