Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping, 11 Mayıs gününden itibaren Shanxi ziyaretinde bulunuyor. Şi dün, Datong şehrindeki organik zambak yetiştirme endüstrisini ve Yeni Fangcheng Köyü’nde yoksullukla mücadele çalışmalarını inceledi. Şi ardından Yungang Mağarası’nda tarihi ve kültürel kalıntıların korunması hakkında bilgi aldı.

Shanxi eyaletindeki Datong şehrine bağlı Xiping kasabası ‘zambak merkezi’ olarak adlandırıldı. Kasabada 1120 hektarlık alanda zambak yetiştirilir. Zambal merkezinin üretim değeri 2019 yılında 65 milyon yuana (yaklaşık 10 milyon dolar) çıktı. Kişi başına düşen gelir 11300 yuanı (1500 dolar) bulurken, yoksul hane geliri 14800 yuana (2000 dolar) ulaştı.

CRI Türkçe’nin haberine göre Datong şehri Yunzhou ilçesi Zambak Endüstri Geliştirme Müdürü An Yiping, çiçekler açmadan önce zambağın alınması gerektiğini, aksi takdirde çiçeğin ne değerli ne de korunabilir olacağını belirtti.

Zambak saat 12 civarında açmaya başlar. Bu nedenle zambak toplamak için gece saat 12’de çalışmaya başlamalı.

Yeni Fangcheng köyünü başka iki köyden taşınan 217 kişi oluşturuyor. Sakinlerin 158’i yoksul olarak kaydedildi. 2019 yılında köylülerin hepsi yoksulluktan kurtarılmış ve köyde kişi başına harcanabilir gelir 7 bin 668 yuana (yaklaşık 1000 dolar) çıkmıştı.

Sakinlerin evi toprak mağara tipi evlerdi. Yoksullukla mücadele projesi kapsamında yeni evlere taşınarak zambak yetiştiriciliğini öğrendiler ve mesleki eğitimler aldılar. Bu yöntemler kırsal bölgelerin kalkınması için sağlam temel attı.