Son günlerde Türk basınında yer alan ‘100’den fazla ülke Çin’e soruşturma açılmasını kabul etti’ iddiaları gerçekleri yansıtmıyor. Bahsi geçen tasarı, soruşturma değil, kapsamlı ve tarafsız değerlendirme öneriyor ve imzacıları arasında Çin de yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) en üst düzey karar organı olan Dünya Sağlık Kurulu’nun (WHA) bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen yıllık toplantısında, Çin’e karşı soruşturma açılması amacıyla ‘100’den fazla ülkenin destek verdiği’ iddia edildi.

Ancak, söz konusu belge incelendiğinde, bahsi geçen tasarının ‘Çin’in soruşturulması amaçlı’ olmadığı rahatlıkla görülebilir.

Öte yandan, önerilen taslak kararda Çin ve Türkiye’nin de imzaları bulunuyor. Yani, Çin hali hazırda söz konusu tasarıyı destekleyen ülkelerden biri.

‘Tarafsız bir değerlendirme’ önerisiyle hazırlanan bu taslağa Rusya’nın da destek vermesi ise Türk basınında ‘Rusya da Çin’in karşısında tutum aldı’ şeklinde yorumların yapılmasına neden oldu. Ancak, söz konusu iddialar gerçeği yansıtmıyor.

Ayrıca, konuyla ilgili açıklama yapan Çin İstanbul Başkonsolosluğu Sözcülüğü de, “DSÖ’nün kararnamesinde gsöterildiği gibi, Çin tasarıyı inisiyatif eden taraftır, öteden beri tasarıya destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei de, konuyla ilgili TGRT kanalında yaptığı açıklamada söz konusu soruşturma iddialarını yalanladı ve taslak kararın Çin’e karşı bir soruşturma olmadığını vurguladı.

Konuyla ilgili batı medyasında ise ilk olarak CNN’den James Griffiths imzalı bir haber yayınlandığı, ancak haberde söz konusu iddiaya ilişkin herhangi bir belgeye yer verilmediği görüldü.

Hayal Ünalp – Asia News TR