Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne yönelik sıkça dile getirilen efsanelerden biri de, LGBTİ+ bireylerin ülkede tehlikede olabilecekleri yönünde ortaya atılan iddialar…

Ancak, genel kanının aksine LGBTİ+ olmak Kuzey Kore’de yasalara aykırı değildir ve LGBTİ+ kişilerin Korelilerin başlarının üstünde yeri vardır. Hatta, açık kimlikli LGBTİ+ tur rehberleri pek çok defa KDHC turlarını sorunsuz bir şekilde tamamlamışlardır.

Bununla birlikte, KDHC muhafazakar bir ülkedir ve bu tavır ülkedeki bütün cinsel davranışları kapsar. Yani herhangi bir cinsel yönelime sahip herhangi biri tarafından aşırı sevgi gösterisinde bulunulması, ‘kaşların çatılmasına’ sebep olur ve bu durum, turistlerin saygı duymaları gereken bir toplumsal gelenektir.

Ülkeye gelen turistlerin çoğu iki kişilik odaları kullandıkları için, aynı cinsiyette ya da değil, insanların odalarında gerçekleştirdikleri cinsel eylemler kötü bir biçimde karşılanmaz.

LGBT olmak ülkede yasadışı olmasa da, bir ‘eşcinsellik sahnesini’ göremeyeceğimiz de aşikar. KDHC’de açık kimlikli eşcinsel Korelilerle tanışmayacaksınız. Kore halkının cinsellik konusundaki aşırı muhafazakarlıklarına saygı duymak önemlidir.

Ayrıca, Kore’de herhangi birisine cinsel yönelimini de sormayın; doğası gereği cinsellikle ilgili herhangi bir soru suça neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır. LGBTİ+ gezginlerin karşılaşabilecekleri bir durum da rehberlerin cinsel yönelimlere ilgili olması olabilir. Heteronormativite dışında herhangi bir atmosfere (“thing”di, atmosferi ben ekledim) alışık değillerdir ve sonuç olarak çok meraklıdırlar. Ziyarette bulunduğumuz ülkelerin normlarını bilmek, hatırlamak ve saygı duymak önemlidir, aynı fikirde olmasak dahi bu ülkelerin inançlarına saygı duyduğunuzdan emin olun.

Young Pioneer Tours