Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Çin istihbarat kurumlarının Cumhurbaşkanı Şi Cinping’e bir rapor sunarak ‘Çin ile ABD’nin savaşın eşiğinde olduğunu’ söylediklerini iddia etti. Karagül’ün iddiası ne kadar gerçek? Asia News TR araştırdı.

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Salgın sonrası ABD-Çin savaşı mı? Trump, ‘Çin ile savaş hakkında konuşmak istemiyorum’ derken, Çin istihbaratı tam tersini söylüyor. Devlet Başkanı Xi Jinping’e sunulan raporda; Tiananmen olaylarından bu yana, ABD-Çin savaş riskinin en yüksek noktada olduğu bildirildi” ifadelerini kullandı.

Peki, Karagül’ün bahsettiği gibi, Çin istihbarat kurumları Cumhurbaşkanı Şi Cinping’e böyle bir rapor sundu mu?

Paylaşımında herhangi bir kaynak göstermeyen Karagül’ün aktardığı bilgiler, Reuters’ın ‘Çin iç raporu, virüsten sonra Tiananmen benzeri yeni bir tepkiyle karşı karşıya olduğu konusunda Pekin’i uyardı’ başlıklı haberinden aktarılma.

Reuters’ta yer alan haberde ise, söz konusu raporun, Devlet Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (CICIR) tarafından hazırlandığı iddiasına yer veriliyor.

Raporun CICIR tarafından hazırlandığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmeyen Reuters haberinde ayrıca, söz konusu iddialara ilişkin herhangi bir belgeye veya resmi açıklamaya yer verilmiyor.

Reuters’ın haberinde ayrıca, “Reuters belgeyi görmedi, ancak bulgular hakkında doğrudan bilgi sahibi olan insanlar tarif etti” ifadeleri yer alıyor ve Çin Dışişleri sözcüsünün “Bilgim yok” açıklamasına yer verildiği görüldü.

Sonuç olarak, İbrahim Karagül tarafından Reuters’tan aktarılarak paylaşılan bilgiler, doğrudan Reuters’ın haberinde dahi teyitsiz bir şekilde yer alıyor ve gerçeği yansıtmıyor.

Hayal Ünalp – Asia News TR