ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’nin 11 Ocak’ta yeni koronavirüs (COVİD-19) aşısına yönelik AR-GE çalışmalarını başlattığını, aşının yıl sonunda kullanıma sunulmasını temenni ettiklerini belirtti.

Birçok ülkenin aşı geliştirme çalışmalarını aralıksız şekilde yürüttüğü bir dönemde, ABD’nin son günlerde konuyla ilgili paylaştığı bazı bilgiler ve yaptığı bazı uygulamalar dünya genelinde yoğun kuşkulara yol açtı.

Kuşku 1: ABD, başından beri COVİD-19’dan haberdar mıydı?

ABD, aşı geliştirme çabalarını mademki çok erken başlattı, ABD hükümeti salgını önleme ve kontrol etme konusunda niçin erkenden harekete geçmedi?

Y takma adlı bir internet kullanıcısı, “Aslında Moderna adlı biyolojik ilaç şirketi, ABD için COVİD-19 aşısını geliştirme kapasitesine sahip. (Aşı geliştirilme) 11 Ocak’ta başlatılmış, bir de Çin hükümeti daha virüsün gen dizilimini diğer ülkelerle paylaştı. Yani, Çin’in salgına ilişkin bilgi paylaşımı konusunda gecikmesi söz konusu değil. Bu konuda Çin’e yöneltilen suçlamalar asılsız. Tüm ülkelerin yapması gereken hastaların canlarını kurtarmak.” şeklinde yorum yaptı.

Kuşku 2: Aşı, yıl sonunda kullanımına sunulabilecek mi?

Bu soruya ABD’li sağlık uzmanlarının yanıtı bu iddianın gerçekçi olmadığı yönünde.

ABD Başkanı Trump, önceki günkü basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Operation Warp Speed” adlı aşı geliştirme planını açıkladı. Buna göre, ilaç şirketleri, hükümet ve ordu, aşı geliştirme süresinin 8 ayla sınırlı tutulması için işbirliği yapacak. Ayrıca, ocak ayına kadar 300 milyon aşı üretilecek.

Ancak ABD’li sağlık uzmanları, bu planın gerçekçi olmadığını düşünüyor. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony S. Fauci, birçok vesileyle aşı geliştirme süresinin en az 12-18 ay olabileceğini söyledi.

ABD’li televizyon kanallarında yer verilen anketlere göre, katılımcıların dörtte biri, aşı güvenli ve etkili olsa da aşı olmak için başvurmayacağını açıkladı.

Kuşku 3: ABD’nin aşıyı tek başına geliştirmede ısrar etmesi yeni belirsizlikler getirecek

İngiliz The Guardian gazetesinde 12 Mayıs’ta yer alan bir yazıda, “ABD, AIDS ve Ebola ile mücadelede sergilediği tutumlardan farklı olarak, COVİD-19 salgınıyla mücadele ederken küresel işbirliğini reddediyor; küresel işbirliği yapılması yönündeki çağrılara rağmen, tek başına mücadele etmeyi seçiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda, Beyaz Saray’ın haziran ayının başında düzenlenecek Küresel Aşı Zirvesi’ne katılma planı olmadığını açıkladığına dikkat çekildi.