İngiltere’de yaşayan Çin asıllı bir komedyen, ocak ayı sonunda Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Belki İngiltere’de bulunan Çinlilerin ancak 100 binde 1’ine yeni koronavirüs bulaştı, ancak yeni koronavirüs nedeniyle İngiltere’deki Çinlilerin yüzde 100’ü, bir ölçüde ırk ayrımcılığına maruz kaldı.” diye yorum yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, 16 Mart’ta sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, yeni tip koronavirüsü ilk kez “Çin virüsü” olarak nitelemişti. Bu ifade, dünya kamuoyunun ve Çinlilerin yoğun tepkisine yol açmasına rağmen, Trump, Çin’e karşı suçlama ve eleştirilerini durdurmadı.

Trump’ın ırkçılığı ve nefreti alevlendirici yorumları nedeniyle başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir köşesinde Asya uyruklu insanlara karşı ırk ayrımcılığı ve ırkçı nefret ciddi boyutlarda arttı. Mart ayında sosyal medya platformlarında ırkçı nefret içeren yorumların sayısının yüzde 900 arttığı bildirildi.

Londra’daki Metropolitan Polis Merkezi’nden yapılan açıklamada, şubat ve mart aylarında Londra polisinin Asya uyruklu kişilere yönelik 166 saldırı ihbarı aldığını bildirdi. Bu sayının, geçen yılın aynı dönemine göre 100’den fazla arttığı belirtildi.

Londra’da yaşayan Çin, Japonya, Singapur, Vietnam ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) gibi Asya ülkeleri kökenli kişiler, sıkça ırkçılık ve nefret söylemi içeren saldırılara uğradı. Hatta, bunlardan bazılarının kanlı saldırılar olduğunu vurgulamak lazım. Ancak saldırganların çok azı polis tarafından yakalanabildi.

İngiltere’de faaliyet gösteren bir hayır kuruluşu niteliğindeki Stop Hatred (Nefrete Dur) tarafından yapılan basın açıklamasında, “Irkçı saldırılar ile nefret saldırılarının sayısı, polise ihbar edilenlerin çok üzerinde. Saldırıların ana nedenlerinden biri, 10 bin kilometre ötedeki yorumlar. Çünkü bazı saldırıların mağdurları, saldırganların kendilerine yönelik ‘Çin virüsü’ hitabını kullandıklarını bize aktardı.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, bazı İngiliz medya kuruluşları da ırkçı saldırıları ve nefret saldırılarını daha da körükleyen güç oldu. BBC, şubat ve mart ayındaki haberlerinde sıklıkla maske takan Asyalıların fotoğraflarını kullandı.

Trump, kin ve nefret içeren bu saldırıların kışkırtılmasında belki sadece öncü rol oynadı; ancak Trump bu konuda yalnız değil.

Dünyanın tek süper gücü olan ülkenin liderinin herhangi bir sorumsuzca yorumu, bazı masum sivillerin can vermesine dahi neden olabilir. Bu saldırıların itici gücü hâline gelebilecek olan Trump, tarihin utanç sayfalarında yer alacak.

Gerek ABD, gerek Avrupa ülkelerinde görülen ırkçı saldırıların ve nefret saldırılarının mağdurları, hep birlikte daha etkili tedbirler almalı, bu girişimlere “dur” demeli.

China Radio International