Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Daimi Temsilciliği ve BM Cenevre Ofisi Uygurca “İlk Veda” adlı filmin gösterildiği bir sinema etkinliği düzenledi.

BM Cenevre Ofisi Kültür Komitesi Başkanı, Rusya, Belarus, İran, Kuzey Kore, Laos, Mısır, Kamerun ve Irak büyükelçileri, diplomatları, uluslararası kuruluşların yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 50’den fazla kişi film gösterimine katıldı.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, filmin Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan sıradan Uygur geçlerinin büyüme hikâyesini anlattığını ve filmde hep amatör oyuncuların rol aldığını hatırlattı.

Film aracılığıyla izleyicilerin Xinjiang’ın doğal güzellikleri ve geleneksel kültürünü izleyebildiğini ve yerel halkın mutlu yaşam arayışını hissedebildiğini dile getiren Chen Xu, daha fazla kişinin Xinjiang halkının sıcakkanlılığını ve misafirperverliğini yerinde görmeleri için onları bölgeye davet ettiklerini ifade etti.

“İlk Veda” filmi Xinjiang’dan gelen yönetmen Wang Lina tarafından çekildi. Film, Çin’de Altın Horoz Ödülü’ne aday gösterildi. Bunun yanı sıra film Tokyo Uluslararası Film Festivali ve Berlin Uluslararası Film Festivali’nde çeşitli ödüller kazandı.