Yeni tip koronavirüsten kaynaklanan COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana, bazı Batılı basın kuruluşları virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden çıktığı konusunda iddialar yayımladılar. Ancak bununla beraber dünya genelinde çok sayıda bilim insanı ve uzman, söz konusu iddiayı yalanlamanın yanı sıra, son yapılan araştırmaların sonuçlarının virüsün doğal yollarla ortaya çıktığını gösterdiğinin altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kısa süre önce yapılan bir açıklamada, bazı basın kuruluşları ile sosyal medya platformlarında yeni tip koronavirüsün kaynağıyla ilgili iddialar yayımlandığına dikkat çekilerek, ancak bilinen bütün kanıtların yeni koronavirüsün bir laboratuvardan değil, hayvanlardan (büyük olasılıkla yarasalardan) yayıldığını gösterdiği kaydedildi.

Birçok sağlık araştırmaları kuruluşu da DSÖ’yle aynı fikri paylaşıyor. ABD merkezli Scripps Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi tarafından yayımlanan yazıda, laboratuvar ortamında bir virüs üretilmesi için bilinen bir virüsün gövdesinin geliştirilmesi gerektiği, ancak araştırmaların yeni koronavirüsün insanlar tarafından bilinen herhangi bir virüsün gövdesinin yapısıyla uyuşmadığını ortaya koyduğu belirtildi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Başkanı Dr. Francis Collins tarafından 26 Mart’ta yayımlanan bir yazıda ise, yeni koronavirüsün doğadan yayıldığı belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü tarafından 17 Nisan’da yapılan bir açıklamada da, “Henüz yeni koronavirüsün kaynağının Çin’in Wuhan kentinde bulunan laboratuvarın araştırma çalışmaları olduğunu kanıtlayabilen hiçbir kanıt bulunmadı” ifadelerine yer verildi.

Uzmanlar yalan haberleri çürütüyor

Bazı kişiler 25 Nisan’da ABD’deki sosyal medya platformlarında, 2018’de Nobel Ödülü alan Japon Profesör Tasuku Honjo’nun açıklamaları gibi göstererek, yeni tip koronavirüsün Wuhan’daki bir laboratuvarda üretildiğine dair paylaşımlar yapıyor.

Bunun ardından Tasuku Honjo iddiaların gerçek olmadığını görev yaptığı üniversitenin resmi internet sitesi üzerinden açıkladı.

Kyoto Üniversitesi resmi internet sitesi, Profesör Tasuku Honjo’nun görüşlerini yansıttığı iddiasındaki yanıltıcı haberler nedeniyle Honjo’nun bir açıklamasını paylaştı.

Profesör Tasuku Honjo COVID-19 salgınının neden olduğu acı, ekonomik kayıp ve benzeri görülmemiş küresel ıstırabın devamında, adının yanlış bilgi ve suçlamaları yaymak için kullanılmasına üzüldüğünü ve çok şaşırdığını belirtti.

Tasuku Honjo açıklamasında, tüm insanların özellikle bilimsel araştırmanın ön cephesinde çalışanların insanlığın ortak düşmanını yenmek için işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Tasuku Honjo, hastalığın tedavi edilmesi, paniğin yayılmasının önlenmesi ve yeni bir döneme yönelik planların hazırlanması için çaba harcamaya devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

ABD Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci de, COVID-19’un geninin virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığını kanıtladığını belirtti.