Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, mevcut zorlukların üstesinden gelmek için ülkelerin birlik halinde kalmaları, güven inşa etmeleri, işbirliğini yoğunlaştırmaları ve hiçbir devlet veya kurumun geride kalmadığı sürdürülebilir, kapsayıcı kalkınmaya yönelik ortak sorumluluğu paylaşmaları gerektiğini söyledi.

22 Kasım’da G20 zirvesi çerçevesinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ikinci oturumda konuşan lider, G20 üyelerini, zorlukların üstesinden gelmek ve ülkeler arasındaki kalkınma açığını daraltmak için, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para ve Dünya Ticaret Örgütü ile işbirliği yapmaya çağırdı.

Vietnam lideri, “On milyonlarca insanı yoksulluğa, doğal afetlere, eşitsizliğe, çevre kirliliğine, yoksulluğa, dijitalleşme açığına ve gıda ve su kaynağı güvenliğine sürükleyen Kovid-19 salgını, hiçbir ülkenin başa çıkamayacağı küresel sorunlar yaratmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan ayrıca, G20 üyelerinden, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmeleri için gelişmekte olan ülkelere finansal ve teknolojik destek sağlamalarını istedi.