Venezuela’daki Vietnam Büyükelçiliği, Büyükelçi Le Viet Duyen’in başkanlığında Vietnam ve Venezuela arasında COVID-19’un önlenmesine yönelik sağlık ekipmanı ve malzemelerinin ihracatının uygulanması ve teşvik edilmesi üzerine bir çevrimiçi seminer düzenledi.

Seminer, iki taraf için ekonomik ilişkileri ve ikili işbirliğini güçlendirmek, Vietnam’ı Latin Amerika pazarının tedarik zincirlerine daha derin bir şekilde katmak ve Vietnam’ın ihracat pazarını çeşitlendirme politikasına hizmet etmek ve desteklemek için bir fırsattır.

Seminer ayrıca, koronavirüs gündeminde bağlamında Vietnamlı işletmelerin tıbbi ekipman ve malzemelerinin Venezuela’ya ihracatını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Seminerde konuşan Büyükelçi Le Viet Duyen, Vietnam Hükümeti ve halkının, özellikle iki ülkenin potansiyeline sahip olduğu alanlarda dostluk ilişkileri ve ikili işbirliğini teşvik etmeye her zaman büyük önem verdiğini vurguladı. Büyükelçiye göre Vietnam, özellikle ekonomik ve sosyal hayatı ciddi şekilde etkileyen COVID-19 salgını bağlamında ulusal inşaat ve kalkınma konusundaki deneyimlerini ve bölgedeki ve çevresindeki gıda güvenliğini Venezuela ile paylaşmaya hazır.

Vietnamlı işletmeler, Venezuela’ya 200.000 tıbbi yüz maskesi sağlama sözü veren Thanh Long Global Anonim Şirketi ve Thien An Pharmaceutical Limited Sorumluluk Şirketi de dahil olmak üzere, Venezuela hükümetine ve halkına katkı ve destek sağladı, Thinh Long Uluslararası Ticaret Anonim Şirketi de, Venezuela Sağlık Bakanlığı’na 6.000 N95 yüz maskesi bağışladı.