Vietnam koronavirüs salgınının başladığı Ocak ayından bugüne kadar geçen 8 ayda yalnızca 880 vaka ve 17 ölüm bildirdi.

Çin sınırında bulunan 96 milyon nüfuslu bir ülke olan Vietnam, pandemiyi kendisinden daha büyük ekonomilere sahip çoğu ülkeden daha başarılı bir şekilde kontrol altına aldı.

Peki Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, koronavirüsle mücadelesinde nasıl bu kadar başarılı oldu?

Hükümet, erken dönemde tüm ekonomik maliyetleri göze halk sağlığını önceleyerek bazı kesin kararlar aldı.

Hükümet, ülkede 6. Vakanın rapor edilmesinin ardından ulusal acil durum çağrısı yaptı. Şu ana kadar 621.823 test ücretsiz bir şekilde yapıldı. Sosyal mesafe, karantina, test ve takip uygulamaları çok hızlı bir şekilde hayata geçirildi.

Kamusal alanlarda halkı pandemi hakkında bilgilendirmek için bilgilendirme kampanyaları başlatıldı, Böylece maske kullanımı dahil pek çok alanda insanların ne yapması gerektiği konusunda netlik sağlandı.

Tıp öğrencileri, emekli doktorlar ve hemşireler cephedeki mücadeleye katılmak için seferber edildi.

Başbakan, 1975’te ABD emperyalizmini yenen askeri saldırıya atıfta bulunarak ‘2020 bahar saldırısı’ çağrısında bulundu. Bu çağrıya karşılık, sosyal hareketler ve Ho Chi Minh Komünist Gençlik Birliği gibi siyasi kuruluşlar hükümetle yakın işbirliği yaparak koronavirüs salgını karşısındaki mücadeleye katıldılar.

Hükümet, işçilerin ve ailelerin karantina dolayısıyla yaşadığı mali problemleri en aza indirgemek için karantinada bulunan veya hastalıktan kurtulan işçilerin tüm maliyetlerini karşılayan 111,55 milyon dolarlık bir mali destek paketini onayladı.

Hükümet gıda güvenliğini sağlamak için karantinadaki mahallelere temel gıda ürünleri gönderdi. , Ücretsiz pirinç dağıtma ATM’leri kuruldu ve diğer ülkelere pirinç ihracatı durduruldu.

Vietnam, Avrupa’ya 550.000 maske bağışladı, ABD’ye 450.000 koruyucu giysi gönderdi, Kamboçya ve Laos’a tıbbi ve test ekipmanı ve Endonezya’ya test kitleri bağışladı.

Vietnam’ın kapsamlı ve düşük maliyetli hastalık önleme modeli Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Ekonomik Forumu’nun da övgüsüne layık görüldü.

Pandemi, bazı zengin ülkelerin bencilce davrandığını gösterirken, Vietnam pandeminin başka bir çaresi olduğunu kanıtladı: dayanışma.

Kaynak: Redfish

Hazırlayan: Serkan Üstün