Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin halkının Japon saldırganlara direniş savaşı ve dünyanın faşizme karşı savaşında zafer kazanılmasının 75. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen anma toplantısında bir konuşma yaptı. Xi, yeni dönemde de Japon saldırganlara direniş savaşı ruhunun yüce tutularak aktarılması ve ulusun yeniden kalkınması için çabaların sürdürülmesinin önemini vurguladı.

Xi, milletin yeniden kalkınışı için Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliği, Çin’e özgü sosyalizm yolu, halk merkezlilik, mücadele ruhu ve barışçı kalkınma yolunda ısrar edilmesi gerektiğini belirtti.

‘Kimim, kim için yaşıyorum, kime dayanacağım?’

Bir iktidar partisinin “Kimim, kim için yaşıyorum, kime dayanacağım” sorusunu nasıl cevaplayacağı, bu partinin niteliğini ilgilendirir ve bu partinin kaderini tayin eder. Halk merkezlilik, ÇKP’nin cevabıdır.

1931 ile 1945 yılları arasında meydana gelen Japon saldırganlara direniş savaşı sırasında ÇKP halkı seferber ederek ve halka dayanarak zaferi kazandı ve Çin’in dünyadaki konumunu belirledi. Çin halkı, dünyada barışı seven halkların saygısını kazandı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1949 yılında kurulmasından sonra ÇKP halka öncülük ederek milleti kalkındırma çalışmalarını yürüttü, dünyanın dikkatini çeken başarılar elde etti, Çin’e özgü sosyalist yolu geliştirdi.

Yine ÇKP’nin öncülüğünde 1978 yılında reform ve dışa açılma süreci başlatıldı. Çin halkı yoksullukla boğuşmaktan kurtularak giyinme ve beslenme sorununu çözdü, orta halli refaha kavuştu. Çin, içe kapalı, yoksul ve cansız bir bir toplumken şimdi açık, müreffeh, medeni ve dinamik bir topluma dönüştü. Uzun zaman süren çabalardan sonra Çin’e özgü sosyalizm 2017 yılında yeni dönemine girdi. ÇKP ve Çin halkı birlikte dünyanın en başarılı yoksullukla mücadele hikayesini yazdı. Dünyanın en büyük 2. ekonomisi, en büyük sanayi ülkesi, en büyük mal ticaret ülkesi, en büyük döviz stoku ülkesi ve en çok yabancı yatırım çeken 2. ülkesi konumunda. Çin, dünya ekonomisinin büyümesine katkı sağlayan esas güçlerden biri.

Bu yıl yeni koronavirüs salgınının meydana gelmesinden sonra Xi Jinping birçok kez halk merkezlilik ve hayatın üstünlüğüne vurgu yaptı. Doktor, polis ve gönüllüler dahil çok sayıda ÇKP üyesi, salgınla mücadelenin ön cephesinde yer aldı ve salgınla mücadelede sonuçların elde edilmesine katkı sağladı.

Xi, Çin halkının Japon saldırganlara direniş savaşı ve dünyanın faşizme karşı savaşında zaferin kazanılmasının 75. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen anma toplantısında, ÇKP ve Çin halkının çeştli zorluklarla mücadele tarihinde olgunlaşarak güçlendiğini, mücadele ruhunun devrim, inşa ve reform süreçlerinde aktarıldığını, ÇKP’nin liderliği ve sosyalizm sisteminin hiç sarsılmadığını belirtti.

Xi, “ÇKP’nin tarihini çürütmeye, partinin niteliği ve amacını karalamaya çalışanlara, Çin’e özgü sosyalizm yolunu değiştirmeye ve Çin halkının sosyalizmi geliştirmedeki başarılarını reddetmeye çalışanlara, ÇKP ve Çin halkını birbirinden ayırmaya hatta zıtlaştırmaya çalışanlara, kendi iradesini zorla Çin’e dayatmaya, Çin’in ilerleme yönünü değiştirmeye ve Çin halkının güzel geleceğini yaratma çabalarını engellemeye çalışanlara, Çin halkının barışçı yaşam ve gelişme haklarını zedelemeye, Çin halkının dünya halklarıyla temasını ve insanlığın barış ve kalkınma koruma davasını bozmaya çalışanlara, Çin halkı asla izin vermez.” diye konuştu.

1840 yılında patlak veren Afyon Savaşı’ndan sonra Çin halkının, Batılı işgalcilerin saldırılarına maruz kalma tarihi yüz yıldan fazla sürdü. Ancak Çin halkı, tarihten korsanlık öğrenmedi, barışı koruma kararlılığını daha da güçlendirdi.

‘Çin barışçı kalkınma yoluna devam edecek’

1840 yılında patlak veren Afyon Savaşı’ndan sonra Çin halkının, Batılı işgalcilerin saldırılarına maruz kalma tarihi yüz yıldan fazla sürdü. Ancak Çin halkı, tarihten korsanlık öğrenmedi, barışı koruma kararlılığını daha da güçlendirdi.

CRI Türkçe