Bugün yeni bir Uluslararası Çocuk Bayramı kutlanıyor. Çocuklara ait bu bayramı bir “büyük arkadaş” çok önemsiyor.

O, “büyük arkadaş” her çocuğun bayramını kutladı;

Çalışma temposu ne kadar ağır olursa olsun, çocuklara zaman ayırdı;

Okul kampüsünde, dershanede, ders dışı etkinliklerde, ülkede ve yurt dışında… Bu “büyük arkadaş” ile çocuklar arasında sıcak hikayeler yaşandı. Bu “büyük arkadaş”, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’dir.

1- Kızını seven bir baba

Xi Jinping, Cumhurbaşkanı olmanın yanı sıra, çocuğuna eşlik etmeyi seven bir babadır. Ofisindeki kitaplıkta çocukken kızıyla çekilmiş bir fotoğraf duruyor. Fotoğrafta Xi bisikletle kızını taşıyor.

△Xi Jinping Fuzhou’da çalışırken, kızını bisikletle taşıyor.

Xi’nin eşi Peng Liyuan, Xi ile kızı arasındaki bağı anlatırken, “Kızımız ona çekiyor ve en çok onu seviyor. Yanımdayken sık sık yaramazlık yapar, ancak babasının yanında ise sanki söz dinleyen bir yavru kedi gibi.”

2- “Utangaç” Xi dede

“Büyük arkadaş” Xi’nin çocuklarla özel bir ilişkisi oldu, çocuklar kendini ona hep yakın hisseder. Xi, 2014 yılında Fuzhou kentinin Junmen semtine geldiğinde 10’u aşkın çocukla karşılaşmıştı.

Etkinlikten sonra 7 yaşındaki Zhou Ruining, günlüğünde şöyle bir cümle yazdı: “Xi dede çok utangaçtır!”

Bu cümle, Çinli internet kullanıcılarını çok güldürdü. Aslında Xi utangaç değil, çocukları seven birisidir. Çocukların gözünde Xi, kendine en yakın bir “büyük arkadaştır.”

3- Çocuklara mektup yazdı

2016 yılının Uluslararası Çocuk Bayramı arifesinde, Zhejiang eyaletinin Taizhou kentinden 12 ilkokul öğrencisi Xi’ye bir mektup yazdı.

12 öğrenci, kısa sürede Xi’den cevap mektubu aldı. Xi, öğrencileri iyi okuyup, ahlaklı ve girişimci olmaya ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmaya teşvik etti.

Öğrenciler, bu güzel bayram hediyesi aldıklarında çok sevindiler.

4- Xi’nin çocukluk anısı

Xi, çocuklarla sohbet ederken onların hikayelerini dinler, aynı zamanda kendisinin çocukluk hikayesini paylaşır.

Xi, Beijing’in Haidian bölgesindeki Minzu İlkokulu’nda çocukların Genç Öncüler Topluluğu’na katılma törenine katıldı ve törende kendi tecrübesini paylaştı. Xi, topluluğa katılan ilk grup öğrenciler arasında yer almadığı için ağladığını ve katıldığında çok heyecanlandığını söyledi.

△30 Mayıs 2014’te, Xi, Haidian bölgesindeki Minzu İlkokulu’nun Uluslararası Çocuk Bayramı kutlamalarına katıldı.

Çocukların kaligrafi dersinde yazdıkları “ülkeye yüce sadakat” sözcüğünü görünce, Xi dört veya beş yaşındayken annesinin anlattığı, milli kahraman Yue Fei’yle ilgili hikayeyi hatırlattı.

Xi, Yue Fei’nin annesinin bu sözcüğü Yue Fei’nin sırtına iğneyle yazdığını anlatan hikaye nedeniyle bu sözcüğün aklında kaldığını ve hayat boyu bunu hedefi haline getirdiğini dile getirdi.

5- Felaket bölgesindeki çocuklara büyük ilgi

20 Nisan 2013’de Sichuan eyaletinin Lushan bölgesinde 7,0 şiddetinde deprem meydana geldi. Arama-kurtarma günlerinde ve daha sonraki yeniden yapılandırma döneminde çocuklar hep Xi’nin aklındaydı. Xi, felaket bölgesine gittiğinde özellikle çocuklarla ilgilendi.

△21 ile 23 Mayıs 2013 günlerinde, Xi Jinping Sichuan eyaletinin Lushan bölgesinde incelemelerde bulundu ve felaketten etkilenen halkı ziyaret etti.

Felaketzedeler için kurulan bir çadırda, bir buçuk yaşındaki Luo Juncheng, Xi’ye “dede” dedi ve Xi’yi öptü. Xi de çocuğu öptü.

Bu manzara, çadırdaki herkesi duygulandırdı.

6- Avustralyalı çocuklarla mektuplaşma

2014 yılında Avustralya’nın Tasmania eyaletinden 16 ilkokul öğrencisi, Xi ve eşi Peng Liyuan’a mektup yazıp eyalete özgü yaratıklar ve güzel manzaraları tanıttı, öğrenciler Çince ile ikliyi Tasmania’ya davet etti.

Bu mektubun onları Xi ve eşi Peng Liyuan’ın karşısına çıkaracağını hiç beklemediler. Öğrenciler, Avustralya’yı ziyaretinde Çin Cumhurbaşkanı Xi ve eşi onuruna düzenlenen karşılama törenine özel konuk olarak katıldı.

△18 Kasım 2014’te, Xi, Tasmania eyaletindeki ilkokul öğrencileriyle birlikte ağaç dikti.

Xi, çocuklarla sohbet etti, Çinceyi iyi öğrenmeleri ve Çin kültürü ile tarihi hakkında daha çok bilgi edinmelerini istedi.

Xi, Çin-Avustralya dostluğunun tohumunun serpilmesi ve büyümesi için ortaklaşa çaba harcanması çağrısında bulundu.

7- “Büyük arkadaş” bir futbol hayranıdır

“Büyük arkadaş” Xi Jinping, bir futbol hayranı olarak Çin’de çocukların futbol davasının gelişmesine büyük önem veriyor. Xi, futbolun çocukluktan başlatılması gerektiğini belirtti.

Xi, 2014 Almanya’yı ziyaret ettiğinde Berlin’deki Olimpiyat Stadyumu’na gidip eğitim alan Çinli çocuk futbolcuları ziyaret etti ve onların yaptıkları maçı izledi, alkışladı.

△29 Mart 2014, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, Almanya’da eğitim alan Zhidan Çocuk Futbol Takımı’nın üyelerini ziyaret etti ve maçlarını izledi.

8- Pakistanlı ilkokul öğrencileri, reklam yayınlayarak Xi’yi karşıladı

Pakistan’daki Roots Millennium Schools’da okuyan çok sayıda öğrenci, “büyük arkadaş” Xi Jinping’in küçük hayranıdır. 2015 yılında Xi’nin Pakistan’ı ziyaret edeceği haberini duyunca çok sayıda öğrenci heyecanlandı ve havaalanına gidip Xi’yi karşılayamayacakları için başka bir yönteme başvurdu.

△Urduca Haber gazetesinde yer alan, çocukların tasarlayıp çizdikleri özel sayı

Çocuklar, önemli bir gazetenin manşetinde bir reklam yayınlayarak, Xi’nin ziyaretine ne kadar sıcak baktıklarını ifade etmeyi kararlaştırdı. Bu fikir, tüm okulun desteğini aldı.

9- Öğrencilerin ders başı yapmasına ilgi gösterdi

Covid-19 salgınından sonra Cumhurbaşkanı Xi Jinping, öğrencilerin eğitim ve ders başı yapmalarına büyük ilgi gösterdi. 21 Nisan 2020’de Xi, Shaanxi eyaletindeki bir ilkokulu ziyaret etti ve çocukların spor yapmalarını teşvik etti.

△21 Nisan 2020, Xi, Shaanxi eyaletinin Ankang kentindeki bir ilkokulu ziyaret etti.

Xi, dün de her Çinli çocuğun bayramını kutladı.

CRI Türkçe