Xi Jinping, devrimci bir ailede büyüdü. Babası Xi Zhongxun, çocukların eğitimi konusunda daima iyi bir örnek olmaya çalışmış ve Xi’de çok derin etkiler yaratmıştır.

Xi Jinping, doğum gününü kutlamak amacıyla babasına gönderdiği bir mektupta, “Sizden miras kalan birçok değerli ve asil ahlakı sürdüreceğim.” demişti.

Xi Jinping, babasını, “Bir arı gibi çalışkandı, Çin halkına sesizce hizmet sağlıyordu.” sözleriyle anıyor ve “Ben de Çin halkının davalarına ömrüm boyunca hizmet edeceğim.” dedi.

Peki, Xi ile babasının diğer müşterek noktaları neler?

“Şehrin tarihi ve kültürel mirasını kendi canımızı korur gibi korumalıyız”

Xi’nin babası Xi Zhongxun, Xi’an kentindeki tarihi surları korumak için büyük çaba gösterdi. Xi Zhongxun, “Bir şehirde, yalnızca antik kalıntıların korunması durumunda o şehrin tarihi sürdürülebilir.” demişti.

Xi, 1990-1996 yıllarında yürüttüğü Çin Komünist Partisi Fuzhou Komitesi Sekreterliği görevi sırasında, bölgede afyonla mücadele kahramanı Lin Zexu’nun konutunun ve mezarının korunmasına büyük önem verdi.

“Şehrin tarihi ve kültürel mirasını kendi canımızı korur gibi korumalıyız” diyen Xi, babası gibi külütürün korunması ve devam ettirilmesi için somut çalışmalar yürüttü.

Xi Zhongxun Xi’an kentindeki surları koruma ve restorasyon çalışmalarında incelemelerde bulunurken (1987).

Xi Jinping, Lin Zexu’nun konutunda ve mezarında yürütülen restorasyon çalışmalarının tamamlanması vesilesiyle düzenlenen törende (1997).

Baba-oğulun reform ve dışa açılmayı ilerletme kararlılığı

Guangdong eyaletinin reform ve dışa açılma sürecinin temellerini atan isimlerden Xi Zhongxun, 2000 senesinde Shenzhen Guesthouse otelinin bahçesine bir hint inciri ağacı dikti.

Bu ağaç, Guangdong eyaletinde reform ve dışa açılma uygulamalarına öncülük edenlerin cesaretinin bir simgesi olarak görülüyor.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping de 12 yıl sonra Guangdong eyaletinde incelemelerde bulunduğu sırada, Shenzhen kentindeki Lianhuashan Parkı’na bir hint inciri ağacı dikti.

Xi orada yaptığı konuşmada, “Guangdong, Çin’in reform ve dışa açılma sürecine öncülük etti. Dışa açılmanın başlatıldığı Guangdong’da bu süreci tekrar gözden geçirerek, ilerleteceğiz.” ifadesini kullandı.

2012’de Guangdong eyaletinde incelemelerde bulunan Xi Jinping, Lianhuashan Parkı’na bir hint inciri ağacı dikti.

Baba-oğul Sarı Nehir’i birlikte koruyor

Sanmenxia, “Çin’in ana nehri” olarak adlandırılan Sarı Nehir üzerindeki en büyük baraj. Xi Zhongxun 1950’li yıllarda barajın inşası sürecinde birçok defa incelemede bulundu ve barajın inşası hakkında önemli önerilerde bulundu.

Babasından bayrağı devralan Xi Jinping, “Sarı Nehir korunup, ıslahı güçlendirilmeli ve nehir havzasındaki bölgelerde yüksek nitelikli kalkınma ilerletilmeli.” şeklinde bir talimat verdi. Xi Jinping Ağustos 2019-Haziran 2020 arasında Sarı Nehir’de dört defa incelemede bulundu.

Sarı Nehir bölgesindeki ekolojiyi koruma ve bölgede nitelikli kalkınma gerkeçleştirme ulusal stretejilerden biri olarak kabul edildi.

Xi Zhongxun 5 Haziran 1959 tarihinde Sanmenxia barajının inşaatını incelerken.

Xi Jinping 17 Eylül 2019 tarihinde, Zhengzhou kentinde bulunan Sarı Nehir Müzesi’ni ziyaret ederken.

Baba-oğul halkla birlikte

Xi Jinping’in babasının Xi’ye şöyle bir öğüdü var: Ne kadar önemli bir yetkili olursan ol, halka hizmet etmen gerektiğini asla unutma. Her zaman halk için düşün, halkla iletişim kur, halka samimiyet göster.

“Ben halkın hizmetkârıyım” sözü, Xi Jinping’in sürekli vurguladığı bir yönetim düşüncesi.

Xi Zhongxun 1985 yılında, Jiangxi eyaletinde incelemelerde bulunurken

Xi Zhongxun yoksul bölgelerde incelemlerde bulunduğu sırada, “Devrim mücadeleleri yürütülen bölgelerin inşası ve bu bölgelerde yaşayan halkın yoksulluktan kurutulması çalışmaları hızlandırılmalı. Onlara bunu borçluyuz.”dedi.

Xi Jinping 2013 yılında, Hunan eyaletinin Huayuan ilçesine bağlı Shibadong köyünde incelemelerde bulunurken.

Xi, Sha’anxi’den Fujian’e kadar bütün görevlerinde yerel hakla birlikte yemek yedi ve çalştı. Xi, “Orta halli refah toplumu inşasında hiç kimse dışlanmayacak”dedi.

Xi Jinping ve babası Xi Zhongxun, aynı hedeflere ve benzer tutumlara sahip. Bunun arkasında, halka duyulan derin sevgi yer alıyor.