“Anne elindeki iplerle evden ayrılacak çocuğunun üstündeki elbise yapar. Nakışlar annenin çocuğunun sağlıklı dönmesi beklentisini anlatır. Çocuğun fedakarlığı annenin güneş gibi sevgisini nasıl karşılayabilir ki.”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2015 yılında geleneksel Çin bayramı olan Bahar Bayramı öncesinde Tang dönemindeki şair Meng Jiao’nun “Eve gelemeyen çocuğun iç sesi” şiirine atıfta bulunarak bir konuşma yaptı.

Dünyada en iyi olan anne ve babanız, en büyük fedakarlık duygusuna sahip olan çocuğunuzdur.

Çocuğun sağlıklı, huzurlu ve keyifli olması annenin en büyük arzusudur. Xi Jinping’in annesi Qi Xin’in oğluna olan arzusunda ulus ve halka olan sorumluluk da dahildir. Annesinin söz ve davranışlarından Xi Jinping hayatı boyunca faydalanmıştır.

Qi Xin, 5 yaşındaki Xi Jinping’ı sırtında taşıyıp ona kitap satın almış ve ulus için fedakarlık eden tarihi kahramanların hikayesini oğluna anlatmıştır. Bir annenin “ulus için mücadeleyi unutmaması” için oğlunun sırtına “Devlete hizmet” ifadesini dövme olarak yazmasını anlatan hikaye Xi Jinping’de büyük izlenim bıraktı.

“Ay, ne kadar acı ki dedim. Annem diyor ki, evet çok acı. Ama söz yüreğinde kalır.” Xi Jinping “devlet için fedakarlık” sözünü bugüne kadar ezberinde tuttu ve hayatının hedefi olarak gördü.

Qi Xin yıllardır sade yaşam alışkanlığını sürdürür ve başbakan yardımcılığı yapan Xi Zhongxun’un eşi sıfatıyla özel talepte bulunmazdı. Çocuklar okuldayken, evine kendi bakardı. Eşinin yetkisini kullanarak kendi işine kolaylık sağlanmasını asla kabul etmezdi. Qi Xin, sadece bir kez başbakan yardımcısının eşi sıfatıyla diplomatik etkinliğe katılmıştı. Yaşam koşulları en zor durumda olsa da, parti üyelik aidatını zamanında öderdi.

Xi’nin ailesinde çocuklara sıkı disiplin uygulanır, sade yaşam tarzı korunur. Ne kadar yorulsa yorulsun işe öncelik veren Qi Xin işi hiçbir zaman aksatmaz. Anne çocuğa örnektir. Xi Jinping ailenin geleneğinden etkilenerek sade ve pratik yaşama ve çalışma prensiplerini somut eylemlerle uygular.

Xi Jinping “gençler köylere gidin” çağrısına uyarak ülkenin kuzeybatısında yer alan Shaanxi’ye gitti. Annesi Qi Xin oğluna elle bir çanta yapmış ve üstünde kırmızı iple “anne yüreği” yazısını nakşetmiştir.

Shaanxi’nin Liangjiahe köyünde görevlendirilen Xi Jinping annesini hayal kırıklığına uğratmadı. Köyde 7 sene çalışan Xi Jinping yerlilerle derin arkadaşlık kurdu.

2001 yılının bahar bayramı öncesinde, Qi Xin Fujian eyaletinde görev yapan Xi Jinping’i telefondan aradı. O bayramda, Xi Jinping Beijing’e gelip anne babasıyla buluşamadı.

Oğlu iş sebebiyle dönemediğini duyunca, Qi Xin sevindiğini oğluna ifade ederek, “İşini iyi yapman anne baban için en büyük fedakarlıktır. Bu hem ailene sorumlu hem de kendine sorumlu bir davranıştır. İkisi aynıdır” dedi.

Xi Jinping’in ofisinde her zaman ailesiyle çekilen fotoğraflar bulunur. Aralarından bir tanesi Xi’nin annesinin elini tutarak gezdiği bir an çekildi. Xi Jinping annesine büyük fedakarlık duygusu besler. Bazen yemek yedikten sonra annesinin elini tutarak dışarıda dolaşır ve sohbet eder.

China Radio International