Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Küba Devrimi zaferinin 62. yıl dönümü vesilesiyle Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri Raul Modesto Castro Ruz’a ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’e tebrik mesajları gönderdi. 

Xi mesajında, Küba Devrimi’nin zafere ulaşmasından bu yana geçen 62 yıl boyunca Küba halkının devrimin sonuçlarını kararlılıkla savunarak, devlet inşasında büyük başarılar kaydettiğini anımsattı.

Xi, “Çin ve Küba, birbirinin iyi bir dostu, iyi bir yoldaşı ve iyi bir kardeşi. Son yıllarda, Çin ve Küba arasında karşılıklı siyasi güven her geçen gün daha da derinleşti ve somut iş birliğinde verimli sonuçlar alındı. İki ülke el ele vererek, Covid-19 salgınıyla mücadele ederken, ikili geleneksel dostluk da daha yüksek bir seviyeye taşındı” ifadelerini kulandı. 

Çin-Küba ilişkilerine büyük önem verdiğini hatırlatan Xi, Kübalı liderlerle beraber iki ülke ile iki parti arasındaki ilişkilerde sürekli yeni ilerlemeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduğunu kaydetti.