Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Sivil İşler Komisyonu Başkanı Mahmut Oman, yurtdışındaki Doğu Türkistan İslam Hareketi’nin başını çektiği “Doğu Türkistan” güçlerinin Xinjiang’da Müslümanların oruç tutmasının yasaklandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Mahmut Osman, 1 Haziran’da yaptığı açıklamada, her Ramazan ayında malum çevrelerin benzer söylentileri yaydıklarını dile getirerek, bunların gerçek amacının bölgede etnik birliğe zarar vermek ve ayrımı teşvik etmek olduğunu söyledi.

Xinjiang’da dini inanç özgürlüğü politikası kapsamlı bir şekilde uygulanıyor. Dindar ve dindar olmayan vatandaşlar siyaset, ekonomi, toplum ve kültür gibi alanlarda eşit haklara sahiptir. Herhangi bir dine inanmak veya inanmamak, tamamen vatandaşların kendi hür seçimleridir.

Xinjiang’da hiçbir vatandaş, dine inandığı veya inanmadığı için ayrımcılığa maruz kalmaz. Dindar vatandaşların dini alışkanlıklara uygun olarak dini mekanlarda veya evlerinde ibadet, oruç ve dini bayramlar gibi tüm meşru dini faaliyetlerini sürdürme hakkı yasalarla koruma altında tutulur. Hiçbir örgüt veya birey buna müdahale edemez.

Ramazan ayı boyunca Xinjiang’da dini etkinlikler uyumlu ve düzenli bir şekilde gerçekleştirildi. Xinjiang’da Müslümanların Ramazan ayında oruç tutması hiçbir zaman yasaklanmamıştır ve oruç tutulup tutulmaması bireysel özgürlük alanındaki bir karardır. Müslüman vatandaşların meşru dini faaliyetlerine yeterince saygı gösterilmektedir.

CRI Türkçe