Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan çeşitli etnik grupların doğurma hakkının korunduğu, nüfus planlama politikasının diğer bölgelere kıyasla gevşetildiği açıklandı.

Xinjiang Sağlık Komitesi Başkanı Muttalip Rozi bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin’de azınlık etnik gruplara yönelik nüfus planlama politikasının, Hanlara yönelik politikaya göre daha gevşek olduğunu ifade etti.

Rozi, Çin’in bir parçası olarak Xinjiang’da nüfus planlamasının yasalarla güvence altına alındığını, merkezi hükümetin herhangi bir etnik grubu hedef alarak politika yapmadığını söyledi.

Muttalip Rozi, 2017 yılında ekonomik ve sosyal gelişmenin hızlanmasıyla birlikte Xinjiang’da yaşayan çeşitli etnik gruplar arasında birleşik nüfus planlama politikasının uygulanmaya başlandığını bildirdi.

Buna göre, kentsel kesimlerde yaşayan her bir çift, iki çocuk hakkına sahip iken, kırsal kesimde yaşayan çiftler üç çocuk sahibi olabiliyor. Çin’de uzun yıllar uygulanan nüfus planlama politikaları, Xinjiang’daki azınlık etnik gruplar için 17 yıl geç yürürlüğe girdi.

Xinjiang’da doğa şartlarının çetin olduğuna dikkat çeken Mutalip Rozi, bu şartlar altında uzun vadede nüfusun gelişimi ile sosyal ve ekonomik kalkınmanın dengeli gerçekleştirilmesi için etkili bir nüfus planlamasına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Muttalip Rozi, söz konusu politikalar sayesinde Xinjiang’da nüfusun hızlı artış baskısının hafifletildiğine dikkat çekerek, kadınlarla çocukların sağlıklılık seviyesinin artırıldığını belirtti.

Rozi’nin verdiği bilgilere göre, Xinjiang’da kadınların doğum sırasında ölüm oranı 2010 yılında yüz binde 43,41 iken 2018 yılında yüz binde 26,65’e indi. Bebeklerin ölüm oranı ise binde 26,58’den binde 14,02’ye indi. Çeşitli etnik grupların ortalama ömrü de 2015 yılında 74,82’ye ulaştı.

Xinjiang İstatistik Bürosu yetkilisi Torsunay Abdurrehim bugünkü basın toplantısında, Xinjiang’da Uygur nüfusunun sürekli artış gösterdiğini, nüfus planlama politikasının uygulandığı süre içinde Uygur dahil çeşitli azınlık etnik grupların doğurma hakkının etkin şekilde korunduğunu bildirdi.

Abdurrehim’in verdiği bilgilere göre, 2010-2018 döneminde Xinjiang’da nüfus 21 milyon 815 bin 800’den 24 milyon 867 bin 600’e yükseldi, nüfus artış hızı yüzde 13,99’u buldu. Uygurların nüfusu ise 10 milyon 171 bin 500’den 12 milyon 718 bin 400’e yükseldi, nüfus artış hızı yüzde 25,04’ü buldu. Uygurların nüfus artış hızı Xinjiang geneli, diğer azınlıklar ve Hanların nüfus artış hızını geride bıraktı.

CRI Türkçe