Xinjiang’da zorunlu eğitim aşamasındaki her öğrencinin adil ve kaliteli eğitime erişmesi teminat altında.

Geçen yılın sonu itibarıyla Xinjiang’da 9 yıllık zorunlu eğitimin kapsama oranı yüzde 95,51’e, lise eğitimine kayıt oranı yüzde 98,82 ve yükseköğretime erişim oranı yüzde 46,79’a ulaştı.

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre, son yıllarda Xinjiang’daki öğrenciler zorunlu eğitim almak için sınava girmeksizin yakın okullara gidebiliyor.

Nüfus verileri ve yoksulluğu azaltma verilerinin karşılaştırılması ile okulu bırakan öğrencilerin yeniden okula geri dönmelerini sağlama çalışmaları yürütülüyor. Zorunlu eğitim ağı kapsamlı olarak oluştu.

Öte yandan geçen yıl Xinjiang’ın kamu bütçesinin eğitim yatırımı 86,3 milyar RMB’ye (12,33 milyar ABD Doları) ulaştı. Mevcut durumda Xinjiang’daki 4-6 yaş arası tüm çocuklar en yakın anaokulda okul öncesi üç yıllık eğitim alabiliyor.  

Bölge Eğitim Müdür Yardımcısı Liu Yuguang, önümüzdeki dönemde zorunlu eğitim okullarının inşasının güçlendirileceğini, eğitim ve öğretimin reformlarının derinleştirileceğini ve zorunlu eğitimin temel dengeden yüksek kaliteli dengeye kadar geliştirileceğini ifade etti.