ABD Başkanı Donald Trump kısa süre önce, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan haklarını karalayan ve Çin hükümetinin Xinjiang politikasına yönelik iftiralarla dolu sözde “2020 Uygur İnsan Hakları Politikası” adlı yasa tasarısını imzaladı. ABD’nin kararı, Xinjiang’da yaşayan 25 milyon kişi başka olmak üzere bütün Çin halkının büyük öfkesini uyandırdı.

Xinjiang’da son yıllarda terör ve aşırıcılıkla mücadele için alınan tedbirler sayesinde, bölge refaha ve kalkınmaya kavuştu. Bölgede bütün etnik gruplara mensup insanlar mutlu bir şekilde yaşıyor, ekonomik ve sosyal gelişme istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Bu gerçekler, Amerikan siyasetçilerin iddialarının asılsız olduğunu ortaya koyuyor.

Çin Medya Grubu’na bağlı CGTN’in hazırladığı “Yüce Tanrı Dağları-Çin’in Xinjiang’da terörle mücadelesinden hatıralar” adlı belgesel dün izleyicilerle buluştu. Belgeselde gösterildiği gibi, Xinjiang’da terör ve aşırıcılıkla mücadele için alınan tedbirler bölgedeki ekonomik ve sosyal kalkınmaya sağlam bir güvence sağlıyor.

Xinjiang’da son üç buçuk senede hiç terör saldırısı yaşanmadı. Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Kongresi’nden bu yana, Xinjiang’ın gayri safi yurtiçi hasılası her yıl ortalama yüzde 8,5 oranında yükseliyor. Xinjiang’daki yoksulluk oranı da 2013 yılında yüzde 19,4 iken geçen yıl yüzde 1,24’e düştü. Xinjiang’ın turizm sektöründe de hızlı bir gelişme kaydedildi.

Bunun yanı sıra, Xinjiang’daki kültür ve dini inançların koruma altına alınması konusunda yürütülen çalışmalar sürüyor. Şu an Xinjiang’da 28 binden fazla ibadet yeri ve 30 bini aşkın din görevlisi var. Etnik gruplara ait diller de Xinjiang’ın yargı, idare, eğitim, basın ve yayın alanlarında geniş bir şekilde kullanılıyor.

Bölgedeki halkın yaşam koşullarını iyileştirmek için de çalışmalar yoğunlaştırılıyor. Xinjiang yönetiminin kamu bütçesinin yüzde 70’i halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine ilişkin alanlarda, özellikle eğitim alanında kullanılıyor. Xinjiang’daki okullarda uygulanan çift dilli eğitim, çocukların daha geniş görüşlere sahip olmasını sağlıyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise, Kuşak ve Yol inşasında önemli bir ulaşım merkezi olan Xinjiang’ın, Avrupa’yı Asya’ya bağlama konusunda büyük avantaja sahip olması. Geçen yıl Xinjiang’ın dış ticaret hacmi yüzde 23,8 arttı. Öte yandan, Xinjiang’daki sınır kapısından geçen Çin-Avrupa yük tren seferlerinin (China Railway Express) sayısı ve nakliye edilen yük miktarı sürekli çoğalıyor. Bu gelişmeler, uluslararası endüstri zinciri ve lojistiğinin güvence altına alınmasında önemli rol oynadı. Geçen sene Xinjiang’ın ileri teknoloji imalatı sektöründe gerçekleştirilen katma değer, bir önceki yıla göre yüzde 7,8 arttı. Kısacası müreffeh ve istikrarlı bir Xinjiang, daha yüksek seviyeli bir kalkınmaya doğru ilerleyişini sürdürüyor.

Sayısız olgu, Xinjiang’ın tarihindeki en iyi dönemde bulunduğunu ve bütün etkin gruplara mensup insanların yaşama ve kalkınma hakkının güvence altına alındığını gösterdi.

2018 yılının sonu itibarıyla 91 ülkeden binin üzerinde kişi Xinjiang’ı ziyaret ettikten sonra, Xinjiang’da gördüklerinin ve duyduklarının bazı Amerikan siyasetçilerin ve medya kuruluşlarının iddialarından tamamen farklı olduğunu belirtti. Örneğin, Katar Haber Ajansı editörlerinden Al Kuwari, Xinjiang’da sosyal uyum, ekonomik gelişme ile siyasi istikrarı ve bütün etnik gruplardan insanların barış ve uyum içinde bir arada yaşadığını bizzat gördüğünü ifade etti.

Xinjiang’ın gelişiminde kaydedilen başarılar uluslararası toplumda takdirle değerlendirilirken, ABD’deki bazı siyasetçiler ise hâlâ yalanlar uydurarak, kaos yaratmaya çalışıyorlar.

Xinjiang halkının can güvenliği ciddi tehditlerle karşı karşıya bulunurken, söz konusu Amerikan siyasetçiler ise teröristlere destek veriyor. Xinjiang’daki terör faaliyetlerinin etkili şekilde kontrol altına alınıp toplumda istikrar ve refahın görüldüğü bir dönemde, bazı Amerikan siyasetçiler insan hakları bahanesiyle Çin’in etnik grupları arasındaki ilişkileri ve Xinjiang’ın refah ile istikrarını bozmaya çalışıyor. Bütün bunlar, bu Amerikan siyasetçilerin Xinjiang halkının mutluluğunu hiçe sayıp, Xinjiang’ı Çin’in iç işlerine müdahale etmek ve Çin’in büyümesini engellemek için bir kart olarak gördüğünü net bir şekilde ortaya çıkarttı.

Xinjiang’da refah ve istikrar sağlanması hiç kolay olmadı. Bu nedenle Xinjiang’da yaşayan bütün vatandaşlar bunun kıymetini çok iyi biliyor. Hiçbir yalan, karalama ve iftira Xinjiang’ın geliştiği gerçeğini gizleyemez.