Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) 3. Toplantısı kapsamında dün düzenlenen basın toplantısında, her zaman dünya ülkelerinin ortak çıkarlarını korumak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Wang Yi, salgın karşısında uluslararası ilişkiler, Çin’in egemenliği ve küresel yönetişim sistemiyle alakalı soruları yanıtladı.

Wang, basın toplantısının en önemli gündemini oluşturan Covid-19 salgınıyla ilgili olarak, küresel bir kamu sağlığı krizi haline gelen salgının bertaraf edilmesi için uluslararası işbirliğinin yoğunlaştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Çin’in ulusal egemenliğini koruma kararlılığının değişmediğini ortaya koyan Wang Yi, dünya ülkelerinin ortak çıkarlarını korumak için çabalamaya devam edeceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang’ın dünyanın geleceği için ileri sürdüğü tavsiyeler, Çin liderlerinin “insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşası” kavramının bir yansıması olarak algılanabilir.

Wang, Covid-19 salgınıyla mücadele sürecindeki uluslararası ilişkiler hususunda “Virüs insanlığı yıkamaz, insanlık bu savaşı mutlaka kazanacaktır. Karanlık günler geride kaldı, önümüz aydınlık.” ifadelerini kullandı.

Salgınla mücadele sürecinde Çin ve ABD arasındaki ilişkiler hakkındaki soruları da yanıtlayan Wang, Çin’in ABD’yi değiştirmeye çalışmadığını veya ABD’nin yerine geçmek istemediğini, aynı şekilde ABD’nin de Çin’i değiştiremeyeceğini, 1,4 milyar nüfusa sahip olan Çin’in modernleşme sürecini engelleyemeyeceğini söyledi.

Wang, farklı siyasi sistem ve kültürlere sahip olan iki ülkenin, barış içinde birlikte yaşamak ve kazan-kazan ilkesini gerçekleştirmek için ortak çaba göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Wang, Çin ve ABD arasındaki gerginlik salgınla mücadele sürecinde belirginleşirken Çin’in soğukkanlılığını koruyarak iki ülkenin halklarının temel çıkarlarını savunma ve dünya halkının refahını sağlama sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirdiğini belirtti.

Son günlerde bazı ABD’li siyasetçiler salgınla mücadeledeki başarısızlıklarını örtbas etmek için Taiwan ve Hong Kong gibi meseleleri alet ederek Çin’in egemenliğine zarar vermek istediler. Çin’in kırmızı çizgilerinin geçilemeyeceğinin altını çizen Wang açıklamasında, “1,4 milyar Çinli vatandaşın ulusal egemenliğin korunması konusundaki kararlılığı göz ardı edilmemeli!” ifadesini kullandı.

Küresel yönetişim sisteminin geliştirilmesi için “Çin Planı”nı ortaya koyduklarını hatırlatan Wang, “Şu an, uluslararası toplum salgın karşısında büyük bir mücadele veriyor. Çin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için küresel salgınla mücadele çalışmalarına mümkün olduğu kadar katkı yapmaya devam edecektir.” dedi.

China Radio International